Orta öğretim rehberlik hizmetlerinde edebiyat eserlerinden yararlanma
Utiliring literature (works) in guidence services at the secondary education
  1. Tez No: 51637
  2. Yazar: ÖZLER UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VI. ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Özet Bu araştırmanın amacı, edebiyat eserlerinin ruhsal sorunların çözümünde ve rehberlik hizmetlerinde kullanılmasını incelemektir. Araştırma edebiyat eserlerinin ve sanatın diğer alanlarının insanların kişilik gelişimi üzerindeki olumlu yönleri üzerinde durulmuş, bu konu ile ilgili yabancı ülkelerde yapılmış deneysel araştırmalara yer verilmiştir. Ülkemizde bu konu ile ilgili bilinen çalışmaların olmaması, konuyu araştırmayı güçleştirmiştir. Araştırmada, 1994-1995 öğretim yılında Başkent lisesinde 12 öğrenciyle yapılan grupla psikolojik danışmaya yer verilmiştir. Grupla danışma sürecinde öğrencilere uygun kitaplar önerilmiş, süreç içinde bu kitaplar karşılıklı tartışılmış ve okullarda böyle bir çalışmanın yapılabileceği görülmüştür. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research,, is to examine the use of liter a t Lire works in solving the psychological problems and to find out if it is possible to use them in guidance services» The positive effect of literature and other areas of art on the character development, has been studied» The lack of studies in this area, in Turkey, has made i t d i f f i c u 1 1 t o d o r e s e a r c h » In the research» psychological group consultancy with IS students attending at Capital High School in 199'+- 1995 Teching year has been performed» During the period of group consultancy» appropriate books were proposed to students and these books were discussed during the proccess and it is seen that the same study could be a performed in schools» ^O