Bir üniversite eğitim araştırma hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının iş güvenliği düzeyinin belirlenmesi
Determining the level of work safety healthcare workers in a university education and research hospital
  1. Tez No: 516420
  2. Yazar: ELİF AYAR DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma bir üniversite eğitim araştırma hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının iş güvenliği düzeyinin belirlenmesi, sık görülen meslek hastalıkları ile yaralanmaların neler olduğunun saptanması ve hastanelerde hangi alanlarda iş güvenliğinin yetersiz olduğunun tespiti amacı ile planlanmıştır. Çalışma eğitim araştırma hastanesinde çalışan 181 hekim, 345 hemşire, 107 ebe ve 133 diğer sağlık personeli ile gerçekleşmiştir. Tüm veriler Aralık 2016- Eylül 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri Toplama Formları; Demografik özellikler, meslek hastalıkları ve iş kazaları geçirme durumu bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, İş sağlığı ve güvenliğine yönelik tutum ve uygulamaları içeren 31 sorudan oluşan anket ve son olarak,45 maddelik hastanelerde iş güvenliği ölçeğidir. Bulgularda tüm sağlık personelinin meslek hastalıkları geçirme olasılığının nadir, iş kazası geçirme olasılığının orta olduğu belirtilmiştir. Bulgular sağlık personelinin meslek hastalıkları kapsamında %26,4 oranında uyku bozuklukları, %20,2 oranında sindirim sistemi hastalıkları geçirdiğini, iş kazaları kapsamında %34,5 oranında yumuşak doku travmasına ve %21,1 oranında sözel şiddete maruz kaldıklarını göstermektedir. Ölçek toplamında tüm sağlık personeli iş güvenliğinin orta düzeyde sağlandığı (3,67±0,84) ancak mesleki hastalıklar ve şikâyetler (3,21±1,16) ile yönetsel destek ve yaklaşımlar (3,36±1,09) konularında sağlanmadığı görülmektedir. Sonuç olarak hastanelerde iş güvenliği seviyesinin yeterli olduğu ancak personelin meslek hastalıklarının ve şikâyetlerinin olduğu, yönetimin bu konularda yeterince destek sağlayamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is planned with the aim of determining the level of occupational safety, what are the common occupational diseases and injuries, in which areas the safety of work is insufficient in a univercity education&research hospital. The study was conducted with 181 doctors, 345 nurses, 107 midwives, and 133 other health personnel working in the education&research hospital. All data were collected between December 2016- September 2017. Data collection forms: Personnel İnformation Form containing information on demographic characteristics, status of having an occupational diseases and occupational accident before, A questionnaire consisting of 31 questions about attitudes and practices towards occupational health and safety, 45-point occupational safety measures in hospitals. It has been determined that the probability of having occupational illnesses is rare and the probability of having work accidents is medium among all health personnel. Findings show that health personel have had sleep disorders in 26.4%, digestive system diseases in 20.2% with in the scope of occupational diseases and also soft tissue trauma in 34,5%, verbal abuse in 21,1% with in the scope of work accidents. In the sum of the scale all personnel have indicated that work safety is sufficient in the medium level (3,67±0,84). But in the subjects of occupational diseases and complaints (3,21±1,16) and also managerial support and approaches (3,36±1,09) work safety is not sufficient. As a result, it has seen that the level of occupational safety is sufficient in the hospitals, but the staff has occupational diseases and complaints and the management can not provide sufficient support in these matters