Biküspit aort kapağı olan ciddi aort darlığı nedeni ile transkakater aortik kapak implantasyonu (tavi) yapılan hastalarda kalıcı kalp pili prediktörleri ve insidansı
Incidence and predictors of permanent pacemaker after transcathater aortic valve implantion (tavi) in patients with severe aortic stenosis due to bicuspid aortic valve
- Tez No: 516421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET KASAPKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Biküspit Aort Kapağı Olan Ciddi Aort Darlığı Nedeni İle Transkakater Aortik Kapak İmplantasyonu (TAVİ) Yapılan Hastalarda Kalıcı Kalp Pili Prediktörleri Ve İnsidansı, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi. Ankara, 2018 Giriş ve Amaç: Transkatater aortik kapak implantasyonu (TAVİ), biküspit aort darlığı olan hastalarda giderek daha fazla yapılmaktadır. Kalıcı kalp pili (KKP) gerektiren kardiyak iletim bozuklukları, TAVİ'nin sık görülen bir komplikasyonudur. Ancak biküspit aort darlığı hastalarında TAVİ sonrası KKP prediktörleri ile ilgili veri eksikliği mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, Edwards Sapien XT cihazı ile TAVİ uygulanan biküspit aort darlığı hastalarında postoperatif KKP gereksiniminin insidansını ve öngördürücü faktörlerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kardiyoloji Anabili Dalı'nda Kasım 2012 ve Ocak 2018 yılları arasında semptomatik ciddi aort darlığı (AD) nedeniyle Edwards Sapien XT cihazıyla TAVİ yapılan 416 hastadan çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) ve transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile biküspit aort darlığı olduğu tespit edilen 62 hasta retrospektif olarak alındı. Hastaların işlem öncesi klinik, anatomik, elektrokardiyografi (EKG), ÇKBT ölçümleri ve prosedürel özellikleri KKP implantasyon prediktörleri için tek değişkenli analizle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Incidence and Predictors of Permanent Pacemaker After Transcathater Aortic Valve Implantion (TAVI) in Patients with Severe Aortic Stenosis due to Bicuspid Aortic Valve, Ataturk Training and Education Hospital, Yıldırım Beyazıt University Department of Cardiology, Cardiology Thesis. Ankara, 2018 Objectives: Transcatheter aortic valve implantation (TAVI) is being increasingly performed in patients with bicuspid aortic valve stenosis. Cardiac conduction disturbances requiring permanent pacemaker (PPM) are a frequent complication of TAVI. However, there is a lack of data on PPM predictors after TAVI in patients with bicuspid aortic stenosis. The aim of this study was to assess the incidence and the predictors of postoperative PPM requirement in bicuspid aort valve stenosis patients undergoing TAVI with Edwards Sapien XT. Materials and Methods: Sixty two patients who were diagnosed as bicuspid aortic stenosis by multislice computed tomography (MSCT) and transthoracic echocardiography (TTE) from 416 patients who underwent TAVI with Edwards Sapien XT device due to symptomatic severe aortic stenosis were included retrospectively in Ankara Yıldırım Beyazıt University, Department of Cardiology between November 2012 and January 2018. Preprocedural clinical, anatomic, electrocardiography (ECG), MSCT measurements and procedural features of the patients were evaluated by univariate analysis for predictors of PPM implantation.