Vücut kitle indeksindeki değişimler ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of relationship between changes in body mass index and arteri̇al stifness parameters
  1. Tez No: 516422
  2. Yazar: EREN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada sık görülen mortalite nedenlerinin başında kalp ve damar sistemi hastalıkları yer almaktadır.Obezite ise vücutta yağ miktarında artış ile karakterize,çok etmenli zeminde gelişen ve başlıca kalp damar hastalık riskini arttıran kronik bir sağlık sorunudur.Kalp damar hastalığı ve obezitenin,ateroskleroz ve endotel disfonksiyonu ile ilişkisi bilinmektedir.Son zamanlarda nabız dalga hızı(NDH),güçlendirme indeksi(Gİ) ve santral aort basıncı (SAB)gibi endotel disfonksiyonunu gösteren yeni parametreler ateroskleroz tahmininde kullanılmaktadır.Vücut kitle indeksi(VKİ) de yetişkinlerde aşırı kiloluk ve obezite varlığının en yararlı ve pratik göstergesidir.Bu araştırmada, vücut kitle indeksindeki değişimler ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardıovascular system disease is one of the most common cause of mortality in the world.Obesity, charecterized by an increase in the proprotıon of fat tissue in the body,is a multıfactorıal health problem and increases the risk of cardıovascular diseases.It is known that cardıovascular disease and obesity ara assocıated with atherosclerosis and endothelial dysfunctıon.Recently, new parameters indicative of endothelial dysfunction have been used to predict risk of atherosclerosis such as pulse wave velocity (PWV), augmentiation index (Aİ) and central aortic pressure (SAP).Body mass index (BMI) is also most useful and practical indicator of the presence of overweight and obesity in adults.In this study, the relationship between changes in body mass index and arterial stiffness parameters and investigated.