Mavera dergisi tahlili (Seçilmiş metinler-fihrist)
Mavera journal analysis (Selected texts-index)
- Tez No: 586135
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1183
Özet
Bu çalışmanın merkezini Mavera dergisi oluşturmaktadır. 1976-1990 yılları arasında aylık olarak yayınlanan dergi, toplamda 164 sayıdır. Toplumsal değişikliklerin ve gerçekliklerin anlaşılmasında pay sahibi, bilhassa İslâmî duyarlılığı ile dikkatleri üzerine çeken, düşünce dünyamıza aralanan bir kapı olarak ifade edebileceğimiz Mavera dergisi, Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan gibi isimlerin teşebbüsleri ile yayın hayatına başlar. Çalışmada sosyal, siyasi, edebî vb. birçok alana kaynaklık edebilme hüviyetine sahip olan Mavera dergisinin sayıları incelemeye tabi tutularak tahlili bir fihrist oluşturuldu. Sayılardan seçilen metinlerle derginin düşünce dünyamızın şekillenmesindeki ve zenginleşmesindeki rolünün biraz da olsa anlaşılmasına katkı sağlanmaya çalışıldı. Bunlara ek olarak Mavera dergisi yönetimince bir kısmı hazırlanan fihrist, araştırmacıların istifadesine sunuldu ve iki çalışma arasındaki farkın ortaya çıkması amaçlanarak hazırlanan bu çalışmanın gerekliliğine dikkat çekilmek istendi. Ayrıca sayılara dair kapak fotoğrafları ile çalışma zenginleştirildi.
Özet (Çeviri)
The center of this study is Mavera magazine. The magazine, published monthly between 1976 and 1990, has a total of 164 issues. Mavera magazine, which has a share in the understanding of social changes and realities, attracts attention especially with its Islamic sensitivity and can be expressed as a door opening to our world of thought, begins with the initiatives of names such as Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alâeddin Özdenören and Mehmet Akif İnan. Social, political, literary and so on. Mavera magazine, which has the capacity to source in many fields, was examined by the numbers and an analysis index was created. With the texts chosen from the issues, it was tried to contribute to the understanding of the role of the magazine in shaping and enriching our thinking world. In addition, a part of the index prepared by the management of the Mavera magazine was presented to the benefit of the researchers and it was aimed to draw attention to the necessity of this study, which was prepared in order to reveal the difference between the two studies. In addition, the study was enriched with cover photographs on the numbers.