Sivil toplum kuruluşlarında kurumsal girişimcilik
Corporate entrepreneurship in non-governmental organizations
  1. Tez No: 516459
  2. Yazar: PINAR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİNÇ ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Literatürde üçüncü sektör kuruluşları olarak da ifade edilen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) , günümüz dünyasında var olan pek çok toplumsal problemlerin çözümünde başat aktörlerden biri olarak kabul edilmekte ve önemi git gide artmaktadır. Var oluş amaçları olarak kâr amacı güden kuruluşlardan farklı bir noktada olmalarına rağmen, STK'lar, kâr amacı güden kuruluşlar gibi, varlığını devam ettirme, finansal ve diğer performans değerlerinin üst düzeyde seyretmesinin devamlılığı gibi problemlerle karşı karşıya durumdadırlar. Bu durum STK'ları kâr amacı güden kurumlar tarafından da uygulanmakta olan, profesyonel ve stratejik yönetim yaklaşımlarını benimsemeye zorlamaktadır. Bu noktada stratejik yönetimin en önemli konularından biri olarak kurumsal girişimcilik uygulamaları, STK'ların mevcut yönetimsel sorunlarına etkili çözümler sunabilecek bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada kurumsal girişimcilik olgusunun, sivil toplum kuruluşlarında uygulanma durumu ve STK'ların yönetim kademesindeki kişilerin bu kavrama bakışı analiz edilmiştir. Böylelikle STK'ların yönetimsel farklılıkları ve kâr amacı güden işletmelerde kullanılan yönetim tekniklerinin STK'lara doğrudan modellenmesinin uygunluğu irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations which is known as the third sector organizations in literature, are seen as the leading actor of the solutions to the social problems and getting more and more important in today's World. NGO's encounter with similar risks such as performance values, continue their organizations and compete in the industry as profit organizations even though they do not carry the aim of making profit. Therefore, they need to adopt a strategic management understanding in order to improve their performance values, continue their organizations and compete in the industry. At this point, Corporate Entrepreneurship Applications are accepted as a method which will find effective solutions to managerial problems of NGO's. In this study, the situation of the application of the Corporate Entrepreneurship phenomenon in Non-governmental Organizations and the view of the people to Corporate Entrepreneurship phenomenon in management level in NGOs is analyzed.