Eğitim açısından tiyatroda karamsarlık ve birey 'Tiyatro ve eğitim ilişkisinde bir örnek: Uyumsuz tiyatro'
Education and the theater of the absurd
- Tez No: 51651
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
SONUÇ l.özet Tiyatronun eğitim açısından önemi Platon 'dan bu yana tar tışılan bir konudur. Tiyatronun izleyici üzerinde büyük etkisi olduğunu gören düşünürler bu konuda çeşitli fikirler öne sür müşler. Bu fikirler kuramcıların dünya görüşlerine koşuttur. Söz gelimi Platon'un istediği güdümlü sanat, devlet anlayışına uy gun düşmektedir. Oldukça uzu bir süre boyunca tiyatroya ahlaki değerleri savunan ve varolan düzenin devamını sağlayacak bir işlev yük lenmiştir çoğunlukla. Yirminci yüzyılın bunalımını yaşayan sa natçılar ise, izleyiciyi sarsmak ve onu düşünce tembelliğinden kurtarmak amacındadır. İzleyiciye hazır çözümler sunulmamaktadır artık. İzleyici düşünmek ve yorumlamak zorunluluğu duyar. Çarir%-sitta3rt
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of theater in terms of education is a subject discussed since period of Platon. Theater has many educational functions during this period covering thousands years. Some of such functions are praising moral values, providing conformitation of individual to social values. By twentieth centuries, the function of theater is not to make audience to accept some certain rights, but show up the issues and thus make audience consicious about such issues. For instance, Theater of Brecht presents some existing social issues to audience by means of showing some various supporting certificates. The Theater theory of Brecht aims to make audience understnad life and also to show audience the belief that existing conditions can be changed by him. On the other hand Theater of Absurd does not consider such hope; instead it tries to show up isolated individual of its era who has lost his beliefs. The approach of Absurd Theater is to show up the conditions and thus does not tend to create discussion or give any suggesitons. Theater of Absurd does not have any function of teaching, furthermore is completly against such an attitude. Then how can Theater of Absurd be studied in terms of teaching? It may only be considered as negative example in terms of conventional education logic, but on the other hand when it is considered in terms of modern education logic, theater of absurd is a movement that should be considered due to its aspects of making audience to think, and shatering the values of audience. i4S. «EKİ»*İ KÖ««" MKDMAMTASYOH !'