Mekanik protez kalp kapağı olan hastalarda akut koroner sendromlara yaklaşım
Approach to acute coronary syndromes in patients with mechanical heart valves
- Tez No: 516530
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Koroner emboli akut koroner sendromların (AKS) nadir bir sebebidir. Protez kalp kapağı olan hastalarda akut koroner sendromlarla ilgili literatürde net öneriler bulunmamaktadır ve çoğunlukla olgu temellidir. Bu çalışmadaki amacımız akut koroner sendromla başvuran mekanik protez kalp kapağı olan hastaların klinik özelliklerini, tedavi seçeneklerini ve sonuçlarını araştırmaktır. Materyal ve metod: Mekanik protez kapak replasmanı öyküsü olup 2005-2013 yılları arasında akut koroner sendrom kliniği ve bulguları ile hastanemize başvuran hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Akut koroner sendrom tanısı elektrokardiyografik değişiklikler, klinik bulgular ve kardiyak biyobelirteçlere göre konuldu. Koroner arter hastalığına bağlı (de novo) akut koroner sendromlardan ziyade koroner emboliyi düşündüren bulgular şunlardı: normal koroner anjiografi bulguları, INR (Uluslar arası Normalleştirilmiş Oran)
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary embolism is a rare cause of acute coronary syndromes (ACS). There are no clear recommendations in the literature on acute coronary syndromes in patients with prosthetic heart valves and is mostly case-based. The aim of this study was to investigate the clinical features, treatment options and outcomes of patients with mechanical prosthetic heart valves presenting with acute coronary syndrome. Materials and Methods: Patients with a history of mechanical prosthetic valve replacement who were admitted to our hospital with the findings of acute coronary syndrome between 2005 and 2013 were included in the study prospectively. The diagnosis of acute coronary syndrome was based on electrocardiographic changes, clinical findings and cardiac biomarkers. Findings suggesting coronary emboli rather than acute coronary syndromes associated with coronary artery disease (de novo) were: normal coronary angiography findings, INR (International Normalized Ratio)