Geniş huzmeli bilgisayarlı tomografi görüntüleme tekniğinde görüntü kalite kontrolünün yazılım vasıtasıyla değerlendirilmesi
Evaluation of image quality controlling by software in the cone beam computed tomography imaging technique
  1. Tez No: 516541
  2. Yazar: KEREM GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN YALTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Anabilim Dalında yapılan bu çalışmada geniş huzmeli bilgisayarlı tomografi görüntüleme (GHBT) tekniğinde, görüntü kalite kontrolünün mevcut yazılım vasıtasıyla değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda şu anda yapılan konvansiyonel subjektif metotlar incelendi ve bilimsel olarak yeri tartışılan bu metotların yerine ImageJ ve Python yazılımları kullanılarak objektif görüntü değerlendirilmesi yapıldı. GHBT cihazının kalite kontrol testleri, güncel yayınlar referans alınarak ve de Elekta firmasının tavsiye ettiği yöntemler uygulanarak, gerçekleştirildi. Geometrik doğruluk, doğrusallık, düzgünlük, gürültü, düşük kontrast çözünürlüğü ve uzaysal çözünürlük kalite kontrol testleri gerçekleştirildi. Görüntü kalite kontrol testlerinin değerlendirme verileri farkları karşılaştırıldı. Bu test görüntülerinin daha kısa bir zamanda yazılım vasıtası ile sayısal bir tabanda yapılması sağlandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Akdeniz University Faculty of Science Department of Physics and was aimed to assess image quality control through existing software in the cone-beam computed tomography imaging technique. Conventional subjective methods have been examined for this purpose and objective image evaluation has been done by using XVI, ImageJ and Python software instead of these scientifically discussed methods. The quality control tests of image guided radiation therapy machine were performed by referring to the current publications and applying the methods recommended by Elekta firm. Geometric accuracy, linearity, uniformity, noise, low contrast resolution and spatial resolution quality control tests were performed. The differences in evaluation data of image quality control tests were compared. In a shorter time, these test images have been obtained through existing software on a numeric base.