A model for designing climate adaptive shading devices to improve the energy performance of Office buildings: The case of Bayrakli Tower
Ofis binalarinin enerji performansini iyileştirmek üzere iklime uyarli gölgeleme elemanlari tasarimi için bir model: Bayrakli Tower örneği
- Tez No: 516540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir yapının enerji performansı üzerinde belirleyici bir bileşen olan cephe; iç ve dış şartlar arasındaki sınırı oluşturmaktadır. Bu sebeple, mevcut bir ofis yapısı; soğutma enerjisi tüketimi düşürülerek bina enerji performansını geliştirmek için cephesinde takılı bulunan güneş kırıcı elemanlar üzerinden çalışılmıştır. Isıtma ve soğutma için tüketilen elektrik enerjisi hesabı OpenStudio simülasyon yazılımı aracılığıyla yapılmıştır. Çalışılan binanın simülasyon modeli, elde edilen simülasyon sonuçlarının aylık elektrik faturalarıyla karşılaştırılması yoluyla calibre edilmiştir. Gölgeleme elemanı ihtiyaçlarına karar vermek için, çalışılan binanın gölgeleme elemanı olmadan simülasyonu alınıp sonuçlar Güneş diyagramı analizi sonuçlarıyla birlikte çalışılmıştır. Güneş kırıcılar 'geçirgenlik özelliği' ve 'yükselme açısı' değişkenleri özelinde, güneşin saatlik ve mevsimsel hareketlerine bağlı olarak çalışılmıştır. Sonrasında, toplanan bilgiler uyarlı gölgeleme elemanlarının karakterini oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Sonuç olarak; mevcut gölgeleme elemanları ve önerilen uyarlı gölgeleme elemanları, elektrik tüketimleri ve pencerelerin güneş kaynaklı (radyasyonu/ısıl) enerji kazanımı değişkenlerine dayalı olarak karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Öneriler arasından, Güneşin hem saatlik hem de mevsimsel hareketlerine uyarlılık gösteren gölgeleme elemanları, soğutma enerjisi tüketimini düşürmek adına en fazla gelişme gösteren sonuçları vermiştir. Ayrıca, ileriki çalışmalarda en iyi performansı sağlayan cephenin geliştirilebilmesi için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Façade is accepted as a determinant component on energy performance of a building, forming the boundaries between inner and outer conditions. Therefore, an existing office building is studied over the shading devices attached to its façade, with an intention to improve the building energy performance by decreasing its cooling energy consumption. OpenStudio simulation software is used for calculating heating and cooling electricity consumptions. The simulation model of the case building is calibrated through the comparison of the simulation results with the actual monthly electricity bills. In order to decide the shading device requirements, case building is simulated without shading devices and results are studied with sun path diagram analysis results. Shading devices are studied specific to their 'transparency' and 'elevation angle' parameters depending on hourly and seasonal solar movements. Then collected data is used for forming the climate adaptive shading device (CASD) characteristics. Consequently; existing shading devices and proposed CASD are compared and discussed in terms of electricity consumptions and window solar radiation energy parameters. Through the proposals; shading devices that show both hourly and seasonal adaptivity to the solar movements gave the highest improvement results in terms of decreasing cooling energy consumptions. Also, suggestions are given for developing the best performing façade in further studies.