Radyoterapide kullanılan genis hüzmeli görüntüleme cihazları için bir kalite kontrol fantomunun tasarlanması
The design of quality control phantom for cone beam imaging devices which used in radiotherapy
- Tez No: 395430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİNA TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik AD'ında yapılan bu çalışmada bilgisayarlı tomografi cihazlarının dozimetrik ölçümlerinde kullanmak üzere fantom tasarlanması amaçlandı. Kullanılmakta olan standart fantoma göre şekilsel ve boyutsal farklılıklar içeren iki fantom seti tasarlanıp üretildi. PMMA malzemeden dairesel ve eliptik silindir geometride yapılan fantomlarla, Elekta marka“X – ray Volume Imager”model geniş huzmeli bilgisayarlı tomografi (kV-GHBT) cihazında hacimsel görüntüleme tekniğinde doz hesaplamaları yapıldı. Kullanılan çeşitli görüntüleme protokollerinde iyon odaları ve termolüminesans dozimetre (TLD) ile ölçümler yapıldı. BT iyon odası ile dairesel ve eliptik silindir fantomlarda ağırlıklı bilgisayarlı tomografi doz indeksi (CTDIw) değeri tayini yapıldı. Ek olarak küçük hacimli iyon odası ile fantomlarda doz ölçüldü ve TLD sistemi ile doz profilleri çizildi. Fantom boyunun ve geometrisinin elde edilen doz değerleri üzerine etkisi sorgulandı. Çalışmanın sonucunda hem BT cihazlarının dozimetrisinde hastanın alacağı dozun hem de radyasyon onkolojisi bölümlerinde hastanın görüntülemeden alacağı dozun daha doğru bir şekilde tayin edilmesi için kullanılacak alternatif bir fantom önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Akdeniz University Faculty of Science Department of Physics and was aimed to design of phantom which used for computed tomography devices. Two phantom kit that including formal and spatial differences according to standard phantom being used was designed and produced. Dose calculations were performed with phantoms, PMMA material made by the phantom circular and elliptic cylindrical geometry, by used the Elekta brand“X – ray Volume Imager”model cone beam computed tomography (CBCT) device in the volumetric imaging techniques. measurements were performed with ion chambers and thermoluminescent dosimeter (TLD) in imaging protocols that used routinely. Weighted computed tomography dose index (CTDIw) value determination was made by used computed tomography ion chamber in circular and elliptical cylinder phantom. In addition, dose measured with small volume ion chamber in phantoms and dose profile were drawn with TLD system. The effect of length and geometry of the phantom on the resulting dose values were questioned. As a resultf of study, altrenative phantom is recommended for more accurately dose assesment. This phantom can be used for computed tomography scan and imaging procedure of radiotheraphy.