Zaman yönetiminin iş tatmini ve tükenmişlik üzerindeki etkisi, akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of time management on job satisfaction and burnout, a research on academicians
  1. Tez No: 516578
  2. Yazar: NASHWAN HAMDI HUSSEIN ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı zaman yönetiminin, iş tatmini ve tükenmişlik üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda, çalışmada akademisyenlerin zaman yönetiminin, iş tatmini ve tükenmişlik üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kerkük Üniversitesi'nde görev yapan 250 akademisyen oluşturmuştur. Kerkük Üniversitesi'ndeki akademisyenlerden anket yöntemiyle elde edilen istatistiki verilerin sonuçlarına göre; zaman yönetiminin alt boyutları olan zaman planlaması ve zaman tutumları ile iş tatmini arasında pozitif yönlü ve istatiksel bakımdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanında zaman planlaması ve zaman tutumlarının tükenmişlik üzerinde önemli etkiye sahip olduğu analizler sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine effects of time management on job satisfaction and burnout. Accordingly, the effect of time management of academicians on job satisfaction and burnout has been investigated in this study. The research sample consisted of 250 academicians working at the University of Kirkuk. According to the results of the statistical data obtained by the survey method from the academicians at the University of Kirkuk; there was a positive and statistically significant correlation between time planning and time attitudes which are the sub-dimensions of the time management, and job satisfaction. Besides that, it is determined as a result of analyses that time planning and time attitudes have significant effects on burnout.