Tümöre yatkın mikroçevrede, kanser sinyal yolakları ile ilişkili SRT2 ve SIRT3 proteinleri ve e-kaderin, β-katenin yüzey adezyon moleküllerinin ekspresyonu ile oksidatif stres üzerine kımızın etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of kumiss on expression levels of cancer signaling pathways associated SIRT2 and SIRT3 proteins, e-cadherin and β-catenin surface adhesion molecules, and oxidative stress in tumor-permissive microenvironment
- Tez No: 516608
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ATAKİŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılan çalışmada bir prokarsinojen olan 1,2-dimetil hidrazin (DMH) ile farelerde oluşturulan tümöre yatkın mikroçevrede, kanser sinyal yollarıyla ilişkili SIRT2 ve SIRT3 proteinleri ve E-kaderin, β-katenin yüzey adezyon proteinlerinin ekspresyonu ile oksidatif stres üzerine kımızın etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 40 adet BALB/C türü erkek fare, kontrol, kımız, DMH ve kımız+DMH olmak üzere dört gruba ayrıldı. Deney gruplarındaki farelere 20 mg/kg dozda, 20 hafta boyunca DMH haftada bir kez intraperitoneal uygulandı. Deneme süresince farelerin günlük 2x108 kob/mL bakteri kolonisi içeren kımız almaları sağlandı. Deney sonunda farelerden kan, karaciğer, kolon ve böbrek doku örnekleri alındı. Alınan plazma numunelerinde 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG) ve adenozin deaminaz (ADA) ölçümleri gerçekleştirildi. Doku örneklerinde, western blotlama ile E-kaderin, β-katenin, SIRT2 ve SIRT3 proteinlerinin ekspresyonu düzeyleri, SIRT2 ve SIRT3 proteinlerinin immunlokalizasyonu ve spektrofotometrik olarak redükte glutatyon, total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan kapasite (TOK) düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In study, it was aimed to investigate the effects of kumiss on the expression of SIRT2 and SIRT3 proteins and E-cadherin, β-catenin surface adhesion proteins, and oxidative stress in tumor permissive microenviroment which had been induced by 1,2-dimethyl hydrazine (DMH), a procarcinogen in mice. Forty BALB/C male mice were divided into four groups as control, kumiss, DMH and kumiss+DMH. DMH was administered intraperitoneally to mice in the experimental groups at a dose of 20 mg/kg once a week for 20 weeks. During the experiment, mice were allowed to receive a daily dose of 2x108 cfu/mL bacterial colonies. At the end of the regimen, blood, liver, colon and kidney tissue samples were collected. Plasma samples were used for the measurements of 8-hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OHdG) and adenosine deaminase (ADA). In tissue samples, expression levels of E-cadherin, β-catenin, SIRT2 and SIRT3 proteins by western blotting, immunolocalizations of SIRT2 and SIRT3 proteins, and spectrophotometric reduced glutathione, total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant capacity (TOC) levels were determined.