Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi
Termination of fixed term employment contract
- Tez No: 516640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Belirli süreli iş sözleşmesi, tarafların objektif koşulların varlığı halinde sözleşmeyi süreye bağlayarak ya da sona erme anının taraflarca öngörülebildiği bir duruma bağlı olarak kurmuş oldukları sözleşmedir. Tezimizde belirli süreli iş sözleşmesi, sona ermesi ve sona ermesinin sonuçları bakımından ele alınmıştır.Bu sözleşmeler diğer sözleşmeler gibi ölümle ve ikale ile sona erebilir.Belirli süreli iş sözleşmesinde sözleşmenin sona ereceği zaman taraflarca biliniyor ya da bilinebilir nitelikte olduğu için belirli süreli iş sözleşmesi açısından süreli fesihle sözleşmeyi sona erdirme imkânı bulunmamaktadır.Ancak belirli süreli iş sözleşmesi derhal fesih yolu ile sona erdirilebilecektir. Belirli süreli iş sözleşmesine özgü bir sona erme hali ise sözleşmenin süresinin dolmasıyla kendiliğinden sona ermesidir. Belirli süreli iş sözleşmesi sözleşme süresinin dolmasıyla kendiliğinden sona erecektir. Sözleşmenin kendiliğinden sona ermesinin sonucunda işçi kıdem tazminatına, ihbar tazminatına hak kazanamayacaktır. Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiye iş güvencesine ilişkin hükümler uygulanamayacaktır. Belirli süreli iş sözleşmesi ile işçi belirlenen süre kapsamında sözleşmesel bir güvenceye sahip olacaktır. Bu süre bitip sözleşme kendiliğinden sona ermedikçe iş sözleşmesine belirli haller dışında son verilemeyecektir.
Özet (Çeviri)
Fixed-term employment contract means not only depending on existence of objective conditions, but also based on calendar or the purpose and in which the end of the contract is determined by joinder parties when the contract is signed. From end up of fixed term employment contract and results of end up was mentioned in this thesis. This contract likes other labour contract ends up with death and dissolution. In fixed term employment contract, joinder of parties know when is end up time of contract so, joinder of parties can't end up to contract with decleration of annulment. Fixed termemployment contract can be ended up with immediate reccission right. Special end up situation for fixed term employment contract is end up with the end of the period. Fixed term employment contract ends up with the end of period which have defined of joinder of parties. As a result of end up with end of the period, worker can't take severance pay and notice pay. Articles of job security don't carry out for fixed term employment contract. Worker has a contractual security during the defining period. If defining period doesn't spontaneous terminate, fixed term employment contract will not be terminated. Before fixed term employment contract's defining time no ends, joinder of parties don't make announcement of unfair annulment.