Hizmet sözleşmesinin (fesih dışında) genel sona erme halleri ile sona ermesi ve İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku açısından sonuçları
The General completion cases of service contracts (except cancellation) the completion and its results due to the Law of Employment and Social Security
- Tez No: 73791
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT HİZMET SÖZLEŞMESİNİN (FESİH DIŞINDA) GENEL SONA ERME HALLERİ İLE SONA ERMESİ VE İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU AÇISINDAN SONUÇLARI Hizmet sözleşmesinin fesih bildirimi olmaksızın meydana gelen ve genel sona erme hali olarak nitelendirilen durumlar Borçlar Kanununda yer alan hükümlere dayanılarak gerçekleştirilmektedir. Kanunun genel hükümleri, diğer özel hukuk sözleşmelerine olduğu gibi hizmet sözleşmelerine de genellikle uygulanmaktadır. Sözü geçen genel hükümlerin yanında İş Hukukunun özelliğinden kaynaklanan bazı kurallar Borçlar Kanununun yanıbaşında yeralmakta ve hizmet sözleşmesinin genel hükümlere göre sona erdirilmesinde beraberce uygulama alanı bulmaktadır. Hizmet sözleşmesinin genel sona erme nedenlerinden bir kısmı tarafların iradeleri ile bir kısmı da iradeleri dışında ortaya çıkmaktadır. Taraflardan birinin fesih hakkını kullanmasına gerek kalmadan; tarafların sözleşmeyi sona erdirme hususunda anlaşmaları, taraflardan birinin (özellikle işçinin) ölümü, belirli süreli yapılan sözleşmenin süresinin bitimi, sözleşmenin yapıldığı anda hukuka aykırılık veya taraflardan birinin iradesinin sakatlanması nedeniyle sözleşmenin geçersiz sayılması veya iptal edilmesi ya da sözleşmenin yapıldığı anda varolmayan daha sonra ortaya çıkarak sözleşmenin ifasında imkansızlık yaratan zorlayıcı (mücbir) nedenlerle hizmet sözleşmesi sona erebilmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde hizmet sözleşmesini fesih bildirimi olmadan sona erdiren bu nedenler ayrıntıları ile incelenmiş, bunun yanısıra genel sona erme nedenleri açısından tartışmalı olan işyerinin devri-işverenin değişmesi, işverenin iflası gibi konulara da yer verilmiştir. Genel sona erme hallerinin, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku açısından doğurduğu hukuki sonuçlar çalışmamızın ikinci bölümünü oluşturmuş; hem işçi hem de işveren açısından ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT THE GENERAL COMPLETION CASES OF SERVICE CONTRACTS (EXCEPT CANCELLATION ), THE COMPLETION AND ITS RESULTS DUE TO THE LAW OF EMPLOYMENT & SOCIAL SECURITY The situations that exist without any declaration of cancellation of service contracts and qualified as a case of completion, are achieved according to the sentences of Law of Debts. The general sentences of law are also applied to the service contracts as in the other Private Law Contracts. In addition to the mentioned sentences, some rules based on the pecularity of Law of Employment are also close to the Law of Debts and these can be both applied in the completion of service contract in accordance with its general sentences. The reasons of the general completion of service contracts can be both related to the intention of the parties or out of their power of intention.Without any necessity of one of the parties using his copletion right, the contract can be completed in the cases of an agreement, the death of one side ( especially worker), the completion of a time limited contract, deapture from the rule at the moment of agreement or the cancellation, annul of the contract due to the deficiency of intention of one side or the reasons offeree majeure that cause an impossibility in the execution of contract. In the first part of our study, these reasons ending the service contract without a declaration of completion, are researched in details. The controversial cases like transfer of work site, cession of the eployee, bankruptcy of the eployee are also focused on. The legal results of the general copletion case depending to the Law of Employment & Social Security, from the second part of our study.