Özel öğretim kurumunda çalışan eğitim personelinin iş sözleşmesinin sona ermesi ve hukuki sonuçları
Termination of employment contract of education personnel working in private education institution and its legal results
- Tez No: 762784
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BİNNUR TULUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Belirli süreli iş sözleşmesi, işverenler tarafından, belirsiz süreli iş sözleşmesinin, işçilere sağladığı haklardan kaçınmak amacıyla sıklıkla başvurulan ancak birtakım sınırlılıklar nedeniyle unsurlarının sağlanması zor olan bir sözleşme türüdür. Buna karşın, bazı kanunlardaki özel düzenlemeler, belirli süreli iş sözleşmesi yapılmasının önünü açmış ve esneklik sağlanmıştır. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na tabi eğitim personeli ile kurulan sözleşme türü, Yargıtay Kararı ile kanundan kaynaklı belirli süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilmiştir. Bu durum gerek işverenler gerekse işçiler açısından lehe düzenlemeler içeren asgari (garanti) süreli iş sözleşmesinin belirli süreli iş sözleşmesi ile karşılaştırılmasını gerektirmiştir. Çalışmamızda eğitim personelinin sözleşme türünün tespitine ilişkin açıklamaların ardından, her iki iş sözleşmesi türünün feshine ilişkin sonuçlar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Fixed-term employment contract is a type of contract that is frequently used by employers to avoid the rights of an indefinite-term employment contract, but its elements are difficult to provide due to some limitations. Yet, special rules in certain legislations provide a certain degree of flexibility for drawing up an employment contract of fixed-term. According to a Decision of Supreme Court, it is accepted that the type of contract signed with the education personnel subject to the Private Education Institutions Law No. 5580 is a fixed term employment contract. It becomes necessary to compare the conditions of a fixed term employment contract with the minimum (guaranteed) term employment contract which provides favourable conditions for both employers and workers. After the explanations regarding the determination of the contract type, the results of the termination of both types of employment contracts will be discussed.