Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi
Termination of the fixed-term labor contract
- Tez No: 529710
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'nun 9. maddesi uyarınca iş sözleşmeleri genel itibariyle belirli veya belirsiz olarak yapılır. İş hukuku normlarına göre sözleşmenin belirsiz süreli olarak akdedilmesi kuraldır. Ancak işin, doğası gereği belir bir süre devam etmesi ya da ilişkinin taraflarca sadece belli bir süre için kurulmasına karar verilmesi söz konusu olabilmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesi, süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi olarak tanımlanabilir. Günümüz çalışma hayatında işverenlerin belirli süreli iş sözleşmesi yapma eğilimleri belirli süreli iş sözleşmesinin her aşamasında uyuşmazlığa neden olmuştur. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçinin iş güvencesi hükümlerinden ve feshe bağlı olan alacaklarından mahrum kalma durumu belirsiz süreli iş sözleşmesinin asıl sözleşme olarak kabul edilmesinin en temel nedenlerinden biridir. Özellikle 818 sayılı Borçlar Kanunu dönemindeki yetersiz düzenlemeler doktrinde tartışmalara neden olmuştur. Bu tartışmalara çalışmamıza detaylı olarak yer verilmiş ve TBK kapsamında çözüm önerisi getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance with Article 9 of the Labor Law No. 4857, employment contracts are generally made for a fixed-term or an indefinite term. According to the Labor Law norms, the conclusion of the contract for an indefinite term is the rule. However, it may be possible for the job to continue for a certain period of time by nature, or to decide to establish the relationship for only a certain period of time. A fixed-term employment contract may be defined as an employment contract signed in a written form between the employer and the employee for a periodical job or depending on the objective conditions, such as the completion of a specific job or the occurance of a particular case. In today's work life, the tendency of employers to make a fixed-term employment contract has led to the disagreement in each stage of the fixed-term employment contract. The indefinite term employment contract is accepted as main contract due to the deprivation of the employees who work with fixed-term employment contracts from job security provisions and receivables arising from the termination. In particular, the inadequate regulations in the period of the Code of Obligations (818) led to discussions in Doctrine. These discussions are given in detail in our study and a solution proposal has been proposed under the Turkish Code of Obligations.