Yapım süreci ve içeriği ile anayasacılık açısından farklı bir deneyim üzerine inceleme: 2009 Bolivya anayasası
Bolivia's constitution of 2009: A distinct constitutional process with its making process and contents
- Tez No: 516641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ülkelerin sık sık yeni anayasalar yaptığı ya da mevcut anayasalarında reformlara gittiği günümüzde karşılaştırmalı anayasa hukuku çalışmaları, başka ülkelerin anayasal problemleri ve çözümleri değerlendirilerek anayasacılık anlamında ortak kimi ileri değerlere ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. Bugünkü resmi adıyla Bolivya Çok Uluslu Devleti'ni 2009 Anayasası'nı yapmaya götüren süreç, bu süreçte yaşanan toplumsal hareketler ve ortaya çıkan metnin çoğulculuk, yerlilik, çevre vurgusu ve geniş hak ve özgürlük düzenlemeleri farklı bir deneyimi işaret etmesi itibariyle karşılaştırmalı anayasa hukuku bakımından incelenmeye değer pek çok veriyi bünyesinde taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı da bu verileri ortaya koyarak bu farklı deneyime ışık tutmaktır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 2009 Bolivya Anayasası'nın anayasacılık hareketleri bakımından yeri tespit edilmektedir. İkinci bölümde anayasanın yapılmasına neden olan tarihsel arka plan ve anayasanın yapım süreci ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde anayasanın ideolojisi, kamusal erkler ve ülkenin kendisine özgü başkanlık sistemi irdelenirken dördüncü ve son bölümde hak ve özgürlükler, hak ve özgürlüklerin korunma mekanizmaları ve metin ile pratik arasındaki farklılıklar ve bundan kaynaklı eleştiriler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, when countries often make new constitutions or go to reforms in their existing constitutions, comparative constitutional law studies make it possible to reach some common values in the sense of constitutionalism by evaluating the constitutional problems and solutions of other countries. The process leading up to the 2009 Constitution of the Bolivian Multiethnic State with its current official name is worth examining in terms of comparative constitutional law as the social movements and the emerging text of this process point to a different experience of pluralism, locality, environmental emphasis and broader rights and freedoms It carries many data in its place. The purpose of this study is to shed light on this different experiment by presenting this data. The thesis consists of four parts. In the first part, the position of the 2009 Constitution of Bolivia in terms of constitutional movements is determined. The second part deals with the historical background and the process of making the constitution which lead to the making of the constitution. In the third chapter, the ideology of the constitution, the political powers and the country's own presidential system are examined, while the fourth and the last chapter examines the differences between the rights and freedoms, the mechanisms of protection of rights and freedoms and between text and practice and the criticisms arising therefrom.