Sanat eğitimi ve Türkiye'de heykel sanatı
Art education and statue art in Turkey
- Tez No: 51666
- Danışmanlar: PROF.DR. SITLI M. ERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
82 9)“Heykelci adaylarının görgü, bilgi, aile düzeyleri de ölçüt alınmalıdır. Adayların üniversiteye kadar çevresinden ve ailesinden alamadıklarını Sanat eğitimiyle almaları olanaksızdır.”5.3- ÖZET: Ülkemizdeki plastik sanatların en az yaygın olanı heykel sanatıdır. İslamiyetten kaynaklandığı iddia edilen heykel yasağı, bu dala yatkın sanatçıları daha çok süslemeciliği vb. uğraşlara yönelmiş, bu nedenle Batılı anlamda bir heykel sanatı geçmişimiz olamamıştır. Sanayii Nefise Mektebi'nin açılmasıyla ve Cumhuriyet'ten sonra kurulan eğitim kurumlarında Batılı anlamda heykel eğitimi verilmeye başlanmıştır. Bugün okullarımızda heykel eğitimi veren öğretim elemanlarımız dışında, heykeltraşlık mesleğini sürdürebilenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Heykeltraşlık mesleği yaşanabilir duruma getirilmedikçe heykelin yaygın eğitiminden söz etmek mümkün olmayacaktır. Genel eğitim içinde büyük bir işleve sahip olan sanat eğitiminin anlam ve önemi, kuşkusuz salt plastik sanatlara yönelmek ve sanatçı yetiştirmek değildir. Sanat eğitimi, tüm toplumlar için önemli bir insan yaratma gereksinimi görüntüsü ile karşımıza çıkar. Sanat eğitimi bir çerçeve içinde, bireylerin yeteneklerinin işletilip, yaratıcı, kendine güvenli, estetik duyguları geliştirmiş kişi olmalarını amaçlarken, genelde aynı niteliklere sahip, uygar bir toplum yaratma düşününde sanat eğitimi ile gerçekleştirebileceğini bilmeliyiz.83 Gelişmiş ülkelerde fiziki çevre ve sosyo-kültürel ortam, sanatta yaygın eğitim için yeterli koşullara -doğal olarak- sahiptir. Plastik sanatlarda yeterince zengin ve derin bir geleneği olmayan ülkemizde ise, böyle bir durumdan söz edilemez ve o koşullar, ancak, Devlet tarafından alınacak önlemlerle yaratılabilir. Hiç kuşkusuz bu üretme Batı kültürü içinde değil de, tam tersine, Türkiye'nin kendine özgü niteliklerini ve değişme eğilimlerini açıklayan model, bütün çağdaş akımların ve gelişmelerin Anadolu-Akdeniz potasında erimesiyle biçimlenecektir. Bu nedenle, Batıdaki gelişmeler daha dikkatli incelenip, kendi değer yargılarımız içinde sanatımızı evrensel boyutlara ulaştırmalıyız. 5.4- SUMMARY: The least common of the plastic arts in our country is sculpture. The prohibition of sculpture claimed to have resulted from islam, have directed some artists familiar to this art to the decorative arts etc., and for this reason, we could not have had the art of sculpture in the western sense. We had the education of sculpture in the western sense only after the opening of Sanayi Nefise Mektebi and in the schools after the declaration of Republic. Apart from the teachers of sculpture in our schools, the number of those who continue the job of sculpture is very rare. Unless the profession of sculpture is brought to the satisfying level, it will be difficult to talk of the common education of sculpture. Of course, both the meaning and importance of the education of art that have a great function within the common education never mean to direct oneself only to the
Özet (Çeviri)
83 Gelişmiş ülkelerde fiziki çevre ve sosyo-kültürel ortam, sanatta yaygın eğitim için yeterli koşullara -doğal olarak- sahiptir. Plastik sanatlarda yeterince zengin ve derin bir geleneği olmayan ülkemizde ise, böyle bir durumdan söz edilemez ve o koşullar, ancak, Devlet tarafından alınacak önlemlerle yaratılabilir. Hiç kuşkusuz bu üretme Batı kültürü içinde değil de, tam tersine, Türkiye'nin kendine özgü niteliklerini ve değişme eğilimlerini açıklayan model, bütün çağdaş akımların ve gelişmelerin Anadolu-Akdeniz potasında erimesiyle biçimlenecektir. Bu nedenle, Batıdaki gelişmeler daha dikkatli incelenip, kendi değer yargılarımız içinde sanatımızı evrensel boyutlara ulaştırmalıyız. 5.4- SUMMARY: The least common of the plastic arts in our country is sculpture. The prohibition of sculpture claimed to have resulted from islam, have directed some artists familiar to this art to the decorative arts etc., and for this reason, we could not have had the art of sculpture in the western sense. We had the education of sculpture in the western sense only after the opening of Sanayi Nefise Mektebi and in the schools after the declaration of Republic. Apart from the teachers of sculpture in our schools, the number of those who continue the job of sculpture is very rare. Unless the profession of sculpture is brought to the satisfying level, it will be difficult to talk of the common education of sculpture. Of course, both the meaning and importance of the education of art that have a great function within the common education never mean to direct oneself only to the84 plastic arts and to have artists. The education of art cames before us with the picture of need of having men of importance for all societies. While the education of art, within a frame, aims at the evaluation of the individuals abilities, and to have individuals with self reliance, and with aesthetic ideas we should also bear in mind that the idea of being a civilized society and having the individuals of the same qualities can only be fulfilled with the education of art. Both the physical surrounding and socio-cultural environment, naturally, have the sufficient conditions for the common education in arts. But in our country that does not have a rich and deep tradition on the plastic arts, it is almost impossible to mention of such a thing and these conditions can only be achieved by the supports of the goverment. The curricula of the institutions of art should be revised and both theoretical and applied courses should be delivered equally but if one of them is dominant to. other, then, it will cause the student to have insufficient knowledge on the other. For this reason, there needs a detailed research in the whole country with the help of a research comittee to be organized in the universities. And only then real solutions can be found to these problems. Today, as how it should have its own technology, it should, at the same time, have its own art of sculpture. Of course, this sort of production will not be within the western culture, on the contrary, it will explain Turkey's own qualifications and the trends of change and it will take shape with the melting of all modern trends and developments within the Anatolian-Mediterranean cupel. Therefore, the developments in the west should be observed more carefully and we should reach our own art to the universal level together with our own values.