Hemşirelerin temel motivasyon kaynaklarının iş sevgilerini yükseltme etkisinde geribildirim arama motivasyonunun düzenleyici ve aracı rolü
Nurses' basic motivation resources effect in increasing of liking of work by mediation and moderation role of feedback seeking motivation
- Tez No: 516660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER LÜTFİ ANTALYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken gelişim döneminde oluşan kişisel faktörlerin iş sevgisini yükseltme etkisinde geribildirimin rolünün araştırılmasıdır. Literatürde, çalışanların iş sevgisinin birçok etmenin yanında temel motivasyon kaynakları, yetişkin bağlanma stilleri, geribildirim ortamı ve geribildirim arama motivasyonlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. İşyerinde var olan performansla ilgili bilgilere erişimi sağlayan geribildirim arama, belirsizliklerin azalmasında etkili olduğundan iş sevgisiyle oldukça ilişkilidir. Bunun yanında, insanlarda farklı düzeylerde gelişen öğrenilmiş ihtiyaçlar ve yetişkin bağlanma stilleri, iş sevgisini farklı düzeylerde etkilemektedir. Buradan hareketle bu çalışmada, bireylerin temel motivasyon kaynaklarının iş sevgisine etkisi ve geribildirim arama motivasyonlarının bu ilişkideki rolüne odaklanılmıştır. Bu amaçla çalışma, özel hastanelerde çalışan 219 hemşireye ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların temel motivasyon kaynakları, yetişkin bağlanma stilleri, iş sevgileri, duygusal örgütsel bağlılık düzeyleri ve geribildirim arama davranışlarını ölçmek amacıyla beş farklı ölçekten oluşan anket kullanılmıştır. Ayrıca geribildirim ortamının değerlendirilmesi için de mülakat yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS, AMOS ve PROCESS programlarıyla analiz edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda hemşirelerin düşünme motivasyonlarının iş sevgisine etkisinde faydalı bilgi aramanın düzenleyici olduğu saptanmıştır. Düşünme motivasyonu yüksek bireylerin, faydalı bilgi arama sıklığı arttıkça iş sevgilerinin de arttığı görülmüştür. Ayrıca bağlanma motivasyonunun iş sevgisine etkisinde düşünme motivasyonunun aracılık ettiği gözlenmiştir. Buna dayanarak oluşturulan modelde, güç motivasyonunun düşünme motivasyonu aracılığıyla iş sevgisine etkisinde faydalı bilgi aramanın rolü olduğu belirlenmiştir. Faydalı bilgi arama düzeyi arttıkça bağlanma motivasyonunu düşünme motivasyonu aracılığıyla iş sevgisini yükseltme etkisi artmaktadır. Bunlara ek olarak, geribildirime kayıtsızlık düzeyinin, güç motivasyonunun iş sevgisine etkisinde düzenleyici rolü olduğu saptanmıştır. Buna göre bireyin geribildirime kayıtsızlık düzeyi arttıkça güç ihtiyacının iş sevgisine etkisinin artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate role of feedback in personal factors forming during early development period which effected by liking of work. In the literature, besides many factors, it was observed that the liking of employees' work relation with basic motivation resources, adult attachment styles, feedback environment and feedback seeking motives. The feedback seeking, which provides information about existing performance in the workplace, is highly relevant to liking of work as it influences reduction of uncertainties. Besides, learning needs and adult attachment styles which are develop different grades in humans affect liking of work at different levels. From this point, in this study, it was focused on affect of basic motivation resources on liking of work and the role of feedback seeking motives in this relationship. For this purpose, the study was carried out by reaching to 219 nurses working in private hospitals. A questionnaire consisting of five different scales was used to measure participants' basic motivation resources, adult attachment styles, liking of work, emotional organizational commitment and feedback seeking behaviors. An interview was also conducted to evaluate the feedback environment. The data obtained from this study were analyzed by SPSS, AMOS and PROCESS programs, and results were evaluated. As a result of analyses, it was determined that desire for useful information motive had a moderating affect in need for cognition effect on liking of work. As frequency of seeking useful information of individuals (which have high motivation to think) increase, their liking of work was also increased. It was also observed that need for affiliation was mediated to need for cognition which influence of liking of work. In the created model based on this results, it was determined that a role of seeking useful information in influencing liking of work through need for cognition. In the structural equation model based on these findings, it has been determined that need for power plays a role in seeking useful information in influencing liking of work through need for cognition. As the level of seeking useful information increases, the effect of raising liking of work through need for cognition is increasing. Additionally, it was determined that as level of individual's indifference to feedback increases, the effect of need for power on liking of work was increased.