Fen ve biyoloji öğretmen adaylarının arkebakteri, bakteri ve protista âlemleri hakkındaki bilgi düzeyleri ve kavram yanılgıları
Preservice science and biology teachers' knowledge level and misconceptions about archaebacteria, bacteria and protista kingdoms
- Tez No: 516676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma ile fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının arkebakteriler, bakteriler ve protista âlemleri hakkındaki bilgi düzeyleri ve kavram yanılgılarının ortaya konması hedeflenmiştir. Bu bağlamda fen ve biyoloji öğretmen adaylarının bu âlemler hakkındaki öğrenme düzeyleri belirlenerek her iki grubun kavram yanılgıları ve bilgi düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma, 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümündeki 9 fen bilgisi ve 9 biyoloji öğretmen adayı ile yapılmıştır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden betimsel niteliktedir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış mülakat yapılarak toplanmıştır. Mülakatta amaca yönelik olarak arkebakteri, bakteri ve protista âlemi olmak üzere 3 ana başlıkta 12' şer açık uçlu soru sorulmuştur. Mülakat esnasında veri çeşitliliği sağlamak amacıyla çizim tekniğinden de yararlanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Veri analizi sonucunda fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının arkebakterilerin, bakterilerin ve protistaların yapısal özellikleri, tanımı, genel özellikleri ile ilgili yanlış düşüncelere sahip oldukları tespit edilmiştir. Buna ek olarak bu üç âlemin birbirleriyle ilişkilendirilmesi yeterli bulunmamıştır. Çalışmanın sonucuna göre hem fen bilgisi öğretmeni adaylarının hem de biyoloji öğretmen adaylarının arkebakteri, bakteri ve protista âlemleri hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıkları tespit edilmiştir. Bu bağlamda bu üç âlemin daha etkili bir biçimde öğretilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal knowledge levels and the misconceptions of pre-service science and biology teachers about archaeabacteria, bacteria and protista kingdoms. In this context, pre-service science and biology teachers' learning levels about these kingdoms were determined and the misconceptions and knowledge levels of the two groups were compared. The research was carried out with 9 pre-service science and 9 pre-service biology teachers in the Department of Mathematics and Science Education of Hacettepe University in 2017-2018 academic year. The current study is a qualitative study. The data were collected through semi-structured interviews. For the purpose of the interview, 12 open ended questions were asked in three main themes: archaeabacteria, bacteria and protista. The drawing technique was also used to provide data diversity during the interview. The collected data were by content analysis. As a result of the data analysis, it has been determined that science and biology teacher candidates have misconceptions about the structural characteristics, definition and general characteristics of archaeabacteria, bacteria, and protists. In addition, participants were not adequate in relating these three kingdoms to each other. As a result of the study, it was determined that both pre-service science and biology teachers did not have sufficient knowledge about archebacteria, bacteria and protista kingdoms. In this context, it has become necessary to teach these three kingdoms more effectively.