Gebelerde total oksidan seviye, total antioksidan seviye, oksidatif stres indeksi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Total antioksidant level, total oxidant level, oxidative stress index and the affacting factors in pregnant women
  1. Tez No: 516707
  2. Yazar: SENA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ONUR YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biology, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsan hayatında süregelen birçok fizyolojik durumlardan biri olan gebelik, kadının vücudundaki bütün sistemleri etkileyen bir süreçtir. Bu sebeple gebelik dönemi kadınlar için birçok risk faktörünü de beraberinde getiren bir dönem olabilmektedir. Gebeliği etkilediği düşüncesiyle bu risk faktörlerinden biri olarak gösterilen, serbest radikal oluşumundaki artışa ve/veya antioksidan savunma sistemindeki yetersizliğe bağlı olarak organizmada gelişen oksidatif stres, gebeler üzerinde yapılan çalışmaların etiyopatogenezinde de önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma, Ekim-Kasım 2017 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran gebelerin Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS), Oksidatif Stres Indeksi (OSİ) ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlanan tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini hastaneye başvuran tüm gebeler, örneklemini ise; duyma ve konuşma problemi bulunmayan, Türkçe konuşabilen, araştırmaya katılmak için gönüllü 226 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanırken araştırmacılar tarafından düzenlenen anket formu uygulanmış ve oksidatif stres ölçümü yapabilmek için gebelerden EDTA'lı tüplere 6 cc periferik venöz maternal kan alınmıştır. Gebenin kimlik bilgisinin yazıldığı numuneler etiketlendikten hemen sonra santrifüj edilerek serumları ayrıştırılmış ve -80ºC soğutucuda analize gidene kadar muhafaza edilmiştir. Yeterli örneklem büyüklüğüne ulaşıldığında, numuneler soğuk zincir kurallarına uygun olarak, analiz edilecek laboratuara götürülerek TAS, TOS ve OSİ analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; gebelerin demografik verilerinde güneş ışığına maruz kalma, uyku düzenleri, alkol alma, uzun süreli inflamasyona ve strese maruz kalma, hormon kullanma ve egzersiz yapma durumlarna ilişkin değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Buna karşın, gebelerin sigara kullanımı, düzenli kontrole gitme ve gidilen toplam kontrol sayısı, iki doğum arası süre, trimester ve gravida durumları ile TAS, TOS ve OSİ değerleri kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ancak yapılacak yeni çalışmalarda örneklem sayısının arttırılması, çalışmaların farklı toplumlarda yapılması ve bu toplumlarda oksidan seviyeyi etkileyen parametrelerin ayrıntılı bir şekilde araştırılması ile daha net sonuçlar elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy, one of the ongoing physiological conditions in human life, is a process that affects all the systems of the woman's body. For this reason, pregnancy period brings many risk factors for women. One of these risk factors, thought to influence pregnancy, oxidative stress developed in the organism due to the increase in the formation of free radicals and / or the deficiency in the antioxidant defense system, plays an important role in the etiopathogenesis of studies performed on pregnancies. This study was conducted to investigate the relationship between the total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS), oxidative stress index (OSI) and the determinants of the factors influencing the pregnant women who applied to the Karabuk Training and Research Hospital Obstetric Polyclinic between October and November 2017. The universe of the research is the sample of all pregnancies that apply to the hospital; 226 pregnant women with no hearing and speech problems, able to speak Turkish, volunteered to participate in the research. In the collection of the data, the questionnaire prepared by the researchers considering the literature was applied and 6 cc peripheric venous maternal blood was collected in EDTA tubes of pregnant women to be able to measure oxidative stress. Immediately after labeling the samples of the identity information of the pregnant, the sera were separated by centrifugation and stored until they were analyzed at -80ºC cooler. When sufficient sample size was reached, samples were subjected to cold chain rules and TOS, TAS and OSI analyzes were performed in a laboratory. As a result of the research; there was no statistically significant difference between the demographic data of the pregnant women regarding the exposure to sunlight, sleep patterns, alcohol intake, prolonged inflammation and stres exposure, hormone use and exercise. On the other hand, statistically significant differences were found when compared with smoking, regular check-up and total number of controls, time between two births, trimester and gravida state, TAS, TOS, OSI values. However, to increase the number of samples in new studies, research in different communities, and investigating in detail the parameters affecting the oxidant levels in these communities are thought to be able to obtain clearer results.