Doğrudan yabancı yatırımlar, ekonomik büyüme ve istihdamarasındaki ilişkinin ekonometrik analizi: Kosova örneği
Econometric analysis of the relationship between foreign direct investment, economic growth and employment: The case of Kosovo
- Tez No: 891890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM OKUR DİNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kosova yıllardır ekonomik sıkıntılarla başa çıkmaya çalışan yeni bağımsız olmuş bir ülkedir. Ülkede, ekonomik sorunları kaldırmak adına birçok yol denenmiştir. 2008 yılında gerçekleşen bağımsızlıktan sonra, hem ekonomik yardım ihtiyacını karşılamak hem de uluslararası piyasada aktif olmak adına Dünya Bankası (WB), Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA), Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası organizasyonlara üye olmuştur. Kosova'da son yılllarda, ekonomi çerçevesinde önemli ilerlemeler olmasına karşın halen düzeltilmesi gereken işsizlik, dış ticaret açığı gibi sorunlar bulunmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak Kosova'nın genel durumu ve jeopolitik konumu ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Kosova'nın bağımsızlık öncesi ve bağımsızlık sonrası ekonomisinin genel durumu, yıllar içindeki reel ekonomisinde, işsizlik oranlarında ve ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik unsurlara büyümeye, istihdama,ülkedeki teknoloji durumuna, rekabete olumlu yada olumsuz yanları belirtilmiştir. Dördüncü ve sön bölümde ise, Sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme ve istihdama olan etkisi ekonometrik model ile gösterilerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kosovo is a newly independent country that has been struggling with economic problems for years. The country has tried many ways to overcome its economic problems. After independence in 2008, Kosovo became a member of international organizations such as the World Bank (WB), Central European Free Trade Agreement (CEFTA) and the International Monetary Fund (IMF) in order to meet its need for economic assistance and to be active in the international market. Although Kosovo has made significant economic progress in recent years, there are still problems such as unemployment and trade deficit that need to be corrected. In this study, firstly, the general situation and geopolitical position of Kosovo are discussed. In the second part, the general situation of Kosovo's pre-independence and post-independence economy, the real economy over the years, unemployment rates and economic relations between countries are discussed. In the third part, the positive or negative aspects of foreign direct investments to economic factors, growth, employment, technology status in the country, competition are stated. In the fourth and final section, the effect of capital investments on economic growth and employment is analyzed by using econometric model.