Yoğun bakıma kabul edilen malignite hastalarının prognostik göstergeleri ve mortalite-morbiditelerinin incelenmesi
Investigation prognostic indicators and mortality-morbidities of malignancy patients admitted to icu
  1. Tez No: 516732
  2. Yazar: SELÇUK ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ İŞÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada yoğun bakıma kabul edilen kanser tanısı olan hastaların prognostik risk faktörlerini analiz etmek, yoğun bakım tedavi etkinliğinin araştırılması ve mortalitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Metod: Ocak 2010-Aralık 2015 tarihleri arasında üniversite hastanemizin tıbbi yoğun bakım ünitesine kabul edilen kanser hastaları retrospektif olarak değerlendirildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra 18 yaşından küçük, solid ve hematolojik maligniteleri birlikte olan hastalar ve 24 saatten daha az süre yoğun bakımda kalanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların kayıtlarından demografik verileri, altta yatan hastalıkları, akut fizyolojik organ disfonksiyon skorları, yoğun bakım tanı ve tedavi verileri, yoğun bakım ve hastane mortaliteleri kayıt edildi. Yoğun bakım mortalitesinin bağımsız risk faktörlerini tanımlamak amacıyla Cox-Regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışma grubumuz, solid tümörlü 68 (59,6%) ve hematolojik maligniteli 46 (40.4%) hastadan oluşmaktadır. Yoğun bakım ünitesine en sık yatış nedenleri solunum yetmezliği (86%), sepsis (76,3%), septik şok (49,1%), pnömoni (50,9%), ve akut böbrek yetmezliği (24,6%)' dir. Yoğun bakım ve hastane mortalite oranları sırasıyla 76,6% (n=87), 84,2% (n=96)'dır. Yoğun bakım mortalite oranları, hematolojik ve solid maligniteli hastalarda benzerdir (sırasıyla 84,7% ve 70,5%; p=0.127).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of ICU treatment, analyze the prognostic risk factors and the mortaliy of cancer patients admitted to a ICU. Methods: Cancer patients admitted to the intensive care unit of our university hospital between January 2010 and December 2015 were evaluated retrospectively. After ethics committee approval, patients younger than 18 year old, who has both solid and hematological malignancies and patients who stayed in the ICU for shorter than 24 hours were excluded. Demographic data, underlying diseases, acute physiological organ dysfunction scores, intensive care unit diagnosis and treatment data, intensive care unit and hospital mortality were recorded from the patients' records. Cox -Regression analysis was performed to identify independent risk factors for ICU mortality. Results: The study cohort consisted of 68 (59,6%) patients with solid tumors and 46 patients (40.4%) with hematological malignancies. The major causes of ICU admission were respiratory failure (86%), sepsis (76,3%), pnomonia (50,9%), septic shock (49,1%) and acute renal (24,6%). Overall ICU and hospital mortality rate was 76,6% (n=87), 84,2% (n=96) respectively. The ICU mortality rates were similar in patients with hematological malignancies and solid tumors (84,7% vs 70,5%; p=0.127).