Bir eğitim araştırma hastanesinde yoğun bakım ünitelerinde izlenirken nozokomiyal sepsis gelişmiş olan hastalarda enflamatuar belirteçlerin seyri ve hastalığın prognozuyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the progress of inflammatory markers and their relationship with the prognosis of the disease in patients with development of nosocomial sepsis while following in the intensive care units in an education and research hospital
- Tez No: 820508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda, yoğun bakımda nozokomiyal sepsis tanısı ile izlenen hastalarda enflamatuar göstergelerin seyri ve prognozu belirlemedeki değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 10 Mart 2022 ve 10 Aralık 2022 tarihleri arasında üçüncü basamak bir eğitim araştırma hastanesi yoğun bakım ünitelerinde nozokomiyal sepsis gelişen hastalar dahil edilerek prospektif olarak yürütülmüştür. Bu hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları, enfeksiyon odakları, ameliyat geçirme durumları, mekanik ventilasyon, üriner kateterizasyon, santral venöz kateterizasyon ve kapalı su altı drenajı gibi invaziv aletlerin kullanım durumları, yoğun bakıma kabul gerekçeleri, atak sayıları, Charlson Komorbidite İndeksleri ile tanı anındaki ve üçüncü gündeki SOFA skorları ile tanı anındaki ve 3,7,10 ve 14. günlerdeki rutin hemogram değerleri, CRP, prokalsitonin, D-dimer, albümin, ferritin ve INR düzeyleri ile 14 gün sonundaki sağ kalım durumları oluşturulan forma kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS 24.0 paket programı aracılığıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the value of inflammatory indicators in determining the course and prognosis in patients followed up with the diagnosis of nosocomial sepsis in the intensive care unit. Materials and Methods: The study was conducted prospectively by including patients who developed nosocomial sepsis in the intensive care units of a tertiary education and research hospital between 10 March 2022 and 10 December 2022. Demographic data of these patients, accompanying diseases, foci of infection, surgery status, use of invasive devices such as mechanical ventilation, urinary catheterization, central venous catheterization and closed underwater drainage, reasons for admission to intensive care, number of attacks, Charlson Comorbidity Indexes, SOFA scores at the time of diagnosis and on the third day were recorded in the form. At the time of diagnosis and on days 3, 7, 10 and 14; Routine hemogram values, CRP, procalcitonin, D-dimer, albumin, ferritin and INR levels, and survival at the end of 14 days were also recorded in this form. The analysis of the data was made using the SPSS 24.0 package program.