Determination of the key financial ratios in the success of firms in different sectors through data mining
Farklı sektörlerdeki firmaların başarı tahmininde veri madenciliği metotları kullanılarak anahtar finansal oranların tespiti
- Tez No: 516759
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇKAN YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada, 2016 döneminde BİST de işlem gören, değişik sektörlerde faaliyet gösteren firmalar için anlamlı finansal oranların tespiti amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, 2016 yılında BİST'de işlem gören, toptan ve imalat sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların mali oranları hesaplanmış ve firmaların başarı ve başarısızlığının belirlenmesinde hem geleneksel hem de yeni modeller kullanılarak kredi skorlamasına yardımcı olacak karışık bir model yaratılmıştır. Firmaların finansal durumlarının tahmininde geleneksel yöntemlerden discriminant analizi kullanılmış olup Altman'ın geliştirdiği z-skor modeli dikkate alınmıştır. Oranların finansal durum tespitindeki etkilerinin belirlenmesinde ise yeni modellerden karar ağaçları uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda sektörlerdeki finansal oranların, firmaların finansal durumlarının tespitindeki önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the significant financial ratios for the companies operating in different sectors in the year 2016. Within the scope of the research, the financial ratios of the companies operating in the retail and manufacturing sectors, which were traded at the BIST in 2016, were calculated and a mix model was created to help calculate the credit score by using both traditional and new models in determining the success and failure of the firms. In the estimation of the financial situation of the firms, discriminant analysis from the traditional methods is used and the z-score model developed by Altman is taken into consideration. Decision trees are applied from the new models for determination of the effects of rates on financial condition. As a result of this study, the financial ratios in the sectors have revealed the importance of determining the financial situation of firms.