Bireylerin sağlık bilgisi arama davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health information seeking behaviour of individuals
- Tez No: 516789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sağlık bilgisi arama davranışı, bireylerin hastalık veya genel sağlık durumları ile ilgili bilinçli bir şekilde edinmek istedikleri bilgileri edinme süreci olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin formal ve informal kanallar aracılığıyla edindikleri sağlık bilgileri, sağlık düzeyleri ile doğrudan ilişkili olduğu için ciddi bir öneme sahiptir. Bu nedenle kişilerin sağlık bilgilerini hangi kaynaklardan elde ettiği, ne kadar güvendiği ve bu bilgiler sonucunda ne yaptığı gibi soruların cevaplanması önemlidir. Bu çalışmada demografik değişkenler çerçevesinde bireylerin sağlık bilgisi arama davranışları araştırılmaktadır. Araştırma evrenini Isparta il merkezinde yaşayan 18 yaş üzeri bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 408 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Medlock ve arkadaşları (2015) tarafından“Health Information–Seeking Behavior of Seniors Who Use the Internet: A Survey”adlı çalışma kapsamında geliştirilen 40 ifadeden oluşan anket, Türkçe'ye çevrilerek kullanılmıştır. Değişkenler ile sorular arasında ilişkiler t Testi, varyans analizi ve korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre en çok sağlık bilgisi edinilen kaynaklar sağlık personeli, internet ve sosyal medya, en az sağlık bilgisi edinilen üç kaynağın ise radyo, telefon danışma hattı ve mobil sağlık uygulamaları olduğu görülmüştür. Bireylerin en çok güvendiği kaynağın sağlık personeli, en az güvendiği kaynağın radyo olduğu görülmüştür. Ayrıca sağlık bilgisi arama, sağlık bilgi edinme ve güven düzeyi demografik değişkenlere göre karşılaştırılmış ve bazı değişkenlerde farklılıklar bulunmuştur. Bireylerin sağlık bilgisi ararken kullandıkları kaynakların güvenilirlik düzeyleri hakkında Sağlık Bakanlığı ve diğer paydaşlar tarafından farkındalıklarının arttırılması için çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health information search behavior is information process that individuals seek to acquire consciously about disease or general health conditions. The health information that individuals receive through formal and informal channels has a serious precaution as it is directly related to their level of health. For this reason, it is important to answer the questions such as the sources of health information, how safe they are, what they have done as a result of this information. In this study, health information search behaviors of individuals are investigated in the frame of demographic variables. The research population consists of individuals aged 18 years and older living in Isparta province center. 408 people were reached within the scope of the research. The 40 question questionnaire developed by Medlock et al. (2015) as a means of collecting data in the scope of the study“Health Information-Seeking Behavior of Seniors Who Uses the Internet: A Survey”was translated into Turkish and used. Relations between variables and questions were examined by t-test, variance analysis and correlation analysis. According to the results of the research, it is seen that the most sources of health information are health personnel, internet and social media, and at least three sources of health information are radio, telephone hotline and mobile health applications. It has been seen that the source of the most trust of the individual is the radio of the health staff, the source of least security. In addition, health information search, health information and trust level were compared according to demographic variables, and some variables were found to differ. It is suggested that the Ministry of Health and other stakeholders should work on raising their awareness about the reliability levels of the resources they are using when seeking health information.