Türkiye Selçuklularında sarayda ve toplumsal hayatta evlilikler
Marriages palace and social life in the Seljuks in Turkey
  1. Tez No: 516871
  2. Yazar: TOLGA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ HACIGÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti'nin hâkim olduğu bölgenin stratejik konumu bu coğrafyanın sürekli mücadelelere sahne olmasına sebep olmuştur. Bu durum Türkiye Selçuklu Devleti'nin dost ve müttefik arayışı içerinde bulunmasına yol açmıştır. Bunu gerçekleştirmek için bölgede yer alan devletler veya beyler ile kız alıp vererek akrabalık kurmuşlardır. Böylece yapılan evlilikler tarafların siyasi hadiselerinde önemli rol oynamıştır. Diğer taraftan Türkiye Selçuklu Devleti'nde önemli devlet adamlarının yapmış olduğu evlilikler de birçok olayın vuku bulmasında etkili olmuştur. Buhadiselerin yaşanması gerek devlet içerisinde gerek halk arasında tepkiyle karşılanmıştır. Bütün bunlar devlet kademesi dâhil birçok alanda değişimi beraberinde getirmiştir. Ayrıca Türkiye Selçuklu'nun Türk, Rum, Ermeni, Süryani, Gürcü vs. milletleri barındıran yapısı kaynaşma ortamına zemin hazırlamıştır. Bu yakınlaşma evlilik yoluyla kuvvetlenmiştir. Bilhassa sosyal hayatta mühim bir yeri olan dinî zümrelerin yapmış olduğu evlilikler ve kurmuş olduğu akrabalıklar toplumun şekillenmesinde büyük önem taşımıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic location of the Turkey Seljuk State dominated the scene of continuous fighting that has led to this area. This situation has led to the presence in Turkey includes the Seljuk State in search of friends and allies. To accomplish this, they established kinship by buying and giving girls with governor or states who are in the region. Thus, the marriages played an important role in the political asylum of the parties. On the other hand Turkey Seljuk important dignitaries that have made their marriage in the state has also been effective in many events to occur. The lives of these horses have been welcomed both within the state and among the people. All of this brought with it many changes in the field including the state level. In addition, the Seljuks in Turkey Turkish, Greek, Armenian, Syriac, Georgian, etc. the nations-hosting structure has laid the groundwork for cohesion. This rapprochement is strengthened through marriage. In particular, the marriages and religious relationships established by religious groups, which are important in social life, were of great importance in shaping the society.