Mobbing uygulamalarının çalışma hayatına etkileri: Zonguldak çağrı merkezi örneği
The effects of mobbing enforcements on working life: Example of Zonguldak call center
  1. Tez No: 516887
  2. Yazar: OKAN POSTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Şiddet kavramı geçmişten günümüze yaşamın her alanında karşımıza çıkmakta olan bir olgudur. İnsan yaşamında hiçbir şekliyle kabul edilemez bir tutum olan şiddet, daha çok fiziksel olarak düşünülse de psikolojik olarak da insanların karşısına çıkabilmektedir. Bu noktada mobbingin, diğer bir ifadeyle psikolojik şiddetin en sık karşılaşıldığı alanlardan biri çalışma hayatıdır. Mobbing, çalışanların günümüz iş hayatında maruz kaldıkları önemli sorunlardan bir tanesidir. Farklı sektörlerde çeşitli şekillerde kendini gösteren mobbing, çalışanların özel hayatlarını da etkileyebilen bir sorundur. Bu çalışmanın amacı, çağrı merkezi sektöründe de kendini gösterebilen mobbingin çağrı merkezi çalışanları üzerindeki etkisini ölçebilmektir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada, mobbing olgusu üzerinde durulmuş, çağrı merkezi kavramı ele alınmış ve çağrı merkezinde çalışanlara yöneltilen sorular ile mobbingin çalışanlar üzerindeki etkisi konusunda bilgi verilmiştir. Araştırmada nitel anket yöntemi kullanılarak yöneltilen sorularla çalışanların düşünceleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, mobbingin çalışanlarda verim ve motivasyon olarak olumsuz sonuçlar doğurduğu bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of violence have emerged in every area of life from past to present. Although its physical aspects are considered in general, violence, which is an unacceptable attitude in human life, can also occur in psychologically. At this point, one of the fields that frequently encounters with psychological violence, in other words mobbing, is the working life. Mobbing is one of the important problems that employees face in today's business life. Mobbing, which manifests itself in various forms in different industries, is a problem that can also affect the private lives of employees. The aim of this study is to measure the effect of mobbing on call center employees. In this study, the concept of mobbing was discussed, the concept of call center was addressed, and the effect of mobbing on employees was investigated through questions directed to call center employees in this regard. The study attempts to reveal the opinions of the employees by using the qualitative survey method. According to the study results, it was concluded that mobbing leads to negative outcomes in terms of efficiency and motivation.