Türkiye'de işsizlik süresinin belirleyicileri
Determinants of unemployment duration in Turkey
- Tez No: 516909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada küreselleşen dünyada emek piyasasının neredeyse en önemli sorunu haline gelen işsizliğe, genel bir bakış yapılarak işsiz kişilerin işsizlik süresini etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla daha önce yapılan çalışmalar da incelenerek bir anket veri seti hazırlanmıştır. Çalışma, bu anket veri seti sayesinde bir çok değişkenin işsizlik süresi üzerinde etkisini göstermesi bakımından önemlidir. Hazırlanan anket Türkiye'nin farklı bölgelerini temsil edecek şekilde 13 ilde işsiz bireylere uygulanmıştır. Uygulanan toplam anket sayısı 2162'dir. Sağ kalım analiz yöntemi kullanılan çalışmada bireylerin işsizlik süresi üzerinde etkili olan sosyo-ekonomik ve demografik faktörler irdelenmiştir. Parametrik olmayan yöntemlerden Kaplan Meier ve Log-rank testinin sonuçlarına; parametrik yöntemlerden Gompertz modeli bulgularına yer verilmiştir. İşsizlik süresi üzerinde etkili olabilecek değişkenlerle ilgili beklentiler ve bulguların karşılaştırılması yapılarak elde edilen bulgular ışığında işsizlik ve işsizlik süresinin azaltılması yönünde önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, unemployment, which has become almost the most important problem of the labor market in the globalizing world, with a general overview the unemployment rate of unemployed people by trying to determine factors that affect the unemployment period. For this purpose, a survey data set was prepared by examining previous studies. The study is important because many variables are affected by this survey dataset on the duration of unemployment. This prepared is applied unemployed people in 13 cities in order to represent different regions of Turkey. The total number of surveys applied is 2162. In the study using the survival analysis method, socio-economic and demographic factors that affect the unemployment duration of the individuals are examined.Results of Kaplan Meier and log-rank test from nonparametric methods ; findings of Gompertz model is found in parametric methods. Expectations about variables which may have an impact on the unemployment rate and Unemployment in the light of findings obtained by comparing findings and suggestions are given to reduce the duration of unemployment.