A framework for enhancement of human resource productivity by using balanced scorecards: A decision based approach
Denge sistemlerini kullanarak insan kaynağı verimliliğinin geliştirilmesi için bir çerçeve: Bir karar dayalı yaklaşım
- Tez No: 516910
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. NIMA MIRZAEI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
“Bir zincir sadece en zayıf halkası kadar güçlüdür”Bu, geride kalan bir iş biriminin harika bir örneğidir, bir geride kaldığı iş istasyonununla üretim hattı, ve gecikmeli bir servis hattı. Bu fikir, üretkenlik sürecini değerlendiren ve kontrol eden kavramsal bir çerçeve sunar. Araştırma, üç şirketin performans döngüsünü değerlendirmek için bir organizasyonel yönetim aracı olan“Balanced Scorecard (BSC) ”ve“Analytical Hierarchy Process (AHP)”kullanmaktadır. Araştırma BSC modeli, Finansal, Müşteri, İç iş süreçleri ve Eğitim ve yenilik olan dört perspektif içerir. Bu önlemler, karar verme amacıyla“key performance indicators (KPI)”kullanılarak açıkça tanımlanmış ve kategorize edilmiştir. BSC kriterlerinin ağırlıklandırılması için AHP yöntemi benimsenmiştir. PROMETHEE yöntemi, organizasyonda uygulanacak en iyi stratejiyi seçmek için kullanılır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi, stratejik değerlendirme ve yönetim bilimi teorilerini birleştirir ve verimliliği arttırmak ve geliştirmek için modeli ölçülebilir iş hedeflerine ayırır.
Özet (Çeviri)
“A chain is only strong as its weakest link”; this is an incredible example of a business unit which is left behind, a production line of which one workstation lags behind, and a service line faces delay. This dissertation presents a conceptual framework that adequately evaluates and controls the productivity process. The research utilizes the Balanced Scorecard (BSC) which is an organizational management tool, and Analytical Hierarchy Process (AHP) to evaluate three company's performance cycle. The research BSC model contains four perspectives that are Financial, Customer, Internal business processes and Training and innovation. These measures are explicitly defined and categorized using key performance indicators (KPI) for the decision- making purposes. The AHP method is adopted for weighting the BSC criteria and the PROMETHEE method is used to select the best strategy to be implemented in the organization. The conceptual framework of the research integrates the theories of strategic evaluation and management science and divides the model into measurable business objectives to enhance and improve productivity.