Chain maps between Gruenberg resolutions
Gruenberg çözücüleri arasındaki zincir dönüşümleri
  1. Tez No: 516913
  2. Yazar: MÜGE FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
G sonlu bir grup olsun. Verilen G='nin takdimi için, Gruenberg bir ZG-modül olarak Z'nin bir projektif çözücüsünün nasıl inşa edilebileceğini gösteriyor. Gruenberg çözücü olarak adlandırılan bu çözücü sadece I_F :=ker{ZF→Z} ve J :=ker{ZF→ZG} ideallarına bağlıdır. Gruenberg'in metodunu kullanarak Gruenberg çözücü olarak standart takdimi kullanarak çözücüyü elde ediyoruz. Standart takdim için Gruenberg çözücü ile devirli grubun takdimi için Gruenberg çözücü arasındaki zincir dönüşümünün açık formülünü elde ediyoruz. Daha sonra herhangi iki Gruenberg çözücü arasındaki zincir dönüşümünün nasıl bulunacağını gösteriyoruz. Ayrıca Gruenberg çözücü ile bazı hesaplamalar yapıyoruz.
Özet (Çeviri)
Let G be a finite group. For a given presentation of G = , Gruenberg gives a construction of a projective resolution for Z as a ZG-module. This resolution, which is called Gruenberg resolution, only depends on the ideals I_F = ker{ZF→Z} and J = ker{ZF→ZG}. We write standard resolution as a Gruenberg resolution by following the construction of Gruenberg. We get an explicit chain map formula between Gruenberg resolution for standard presentation and the Gruenberg resolution for the usual presentation of a cyclic group. Then we write an explicit chain map formula between any two Gruenberg resolutions. We also give some calculations with Gruenberg resolution.