Revisiting the gothic tradition in Stephan King's pet sematary
Stephen King'in pet sematary adlı eserinde gotik geleneğine yeniden bakış
  1. Tez No: 810187
  2. Yazar: HOSSIN ABDUL MOULA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Stephen King'in Pet Sematary adlı modern korku romanında Gotik unsurları incelemeyi amaçlamaktadır. Gotik kurgu on sekizinci yüzyılda ortaya çıkmış olup günümüzde de varlığını sürdürmektedir. The Castle of Otranto (1764), bu türün temellerini atan ilk Gotik eseri olarak kabul edilir. Aynı dönemdeki ve sonrasındaki yazarlar, Horace Walpole'un izinden giderek yazara özgü yazım tarzını benimsemiştir. Gotik kurgunun ortaya çıkmasında birçok sosyal, siyasi, ekonomik ve edebi faktör bulunmaktadır. Bu türün erken dönem eserleri, Gotik kurgunun geleneksel özellikleri olarak tanınan stok unsurları kullanmış ve her yazarın kendine özgü Gotik dünyasını yansıtmıştır. Bu unsurlar, yazarlar tarafından okuyucuların değişen Gotik kurgu anlayışı ve zevkine hitap etmesi için uyarlandıkça dönemlere göre farklılık göstermiştir. Bu tez, Gotik kurgunun kökenine ilişkin genel bir bakış sunmakta, kelimenin çeşitli perspektiflerden anlamını keşfetmekle başlamaktadır. Farklı dönemlerden önemli edebi eserleri vurgulamakta ve hedeflenen duygusal tepkileri ortaya çıkarmada önemli roller oynayan 'yücelik' ve 'tekinsizlik' gibi bu türün gelişimine katkıda bulunan teorileri araştırmaktadır. Son olarak, tez, Stephen King'in modern bir korku eseri olan Pet Sematary'deki yaygın Gotik unsurları incelemektedir. King, masal anlatıları, realizm ve romantizm gibi diğer türlerin ve edebi akımların öğelerini birleştirerek korku edebiyatı yazma konusundaki benzersiz formülüyle tanınır. Roman yazarı, geleneksel Gotik unsurları kullanmanın yanı sıra, Gotik mekanı, atmosferi, doğaüstü varlıkları ve ölüm temalarını yeniden hayal ederek modern okuyucuların zevkine hitap etmek için yeni unsurlar da oluşturmaktadır ki bu da ona kendi kalıcı mirasını yaratan 'modern' bir korku yazarı olarak değer kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the Gothic elements in Stephen King's Pet Sematary, a modern horror novel. Gothic fiction emerged in the eighteenth century and still exists today. The Castle of Otranto (1764) is regarded as the first Gothic work, laying the foundation for this genre. Other contemporary writers and writers of subsequent periods followed Horace Walpole's footsteps and adopted his unique writing style. There are many social, political, economic and literary factors in the emergence of Gothic fiction. Early works in this genre utilized stock elements that came to be recognized as the conventional features of Gothic fiction reflecting each author's distinct Gothic world. These elements differed across eras, as authors tailored their works to appeal to readers' evolving tastes and understanding of Gothic fiction. This thesis provides an overview of the origin of Gothic fiction, starting with an exploration of the word's meaning from various perspectives. It highlights significant literary works from different periods and explores theories that contributed to the development of this genre, such as the sublime and the uncanny, which played pivotal roles in eliciting the desired emotional responses. Finally, the thesis investigates the prevailing Gothic elements in Pet Sematary, a relatively modern horror fiction by Stephen King. King has always been known for his unique formula of writing horror fiction by blending other types of genres and literary movements such as fairy tales, Realism and Romanticism. He is making use of the traditional Gothic elements as well as creating new ones for the modern readers' taste by reimagining the Gothic setting, atmosphere, supernatural beings and themes of death, which gives credit to him as the 'modern' horror writer who has created his own enduring legacy.