Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin öz düzenlemeli öğretime ilişkin öz yeterliliklerinin ve öz-düzenlemeli öğretimi kullanımları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining of preschool and classroom teachers' views about application of self regulatory instructon and self-efficacy
  1. Tez No: 516950
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAİD TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Okulöncesi ve ilkokul dönemi öğrencilerin önemli becerilerinin kazanıldığı kritik bir dönemdir. Bu becerilerin kazandırılmasında okulöncesi ve sınıf öğretmeni kilit roldedir. Bu dönemde öğrencinin kendi öğrenmelerini kontrol edebilen birey haline gelmesini sağlayan öz düzenleme becerilerinin kazandırılmasına yönelik okulöncesi ve sınıf öğretmenlerinin öz yeterliklerinin belirlenmesi bu tezin amacıdır. Araştırma karma modelde olup, nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenin İstanbul İli oluştururken, araştırmanın örneklemi Bayrampaşa, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Bakırköy ilçeleri belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Öz-Düzenlemeli Öğretime Yönelik Öz yeterlik Ölçeği ve Yarı-yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okulöncesi ve sınıf öğretmenlerinin öz düzenlemeli öğretime ilişkin öz yeterlik ölçeği toplam puan ortalaması ise (X ̅=4,29) şeklinde olduğu bulunmuştur. Alt boyutlara bakıldığında ise en düşük ortalamanın Üstbilişsel Beceri Öğretimi konusunda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a critical period in which the important skills of the pre-school and primary school students are gained. Pre-school and classroom teaching is key to nuturing these skills. The purpose of this study is to determine the self-efficacy of preschool and elementary school teachers in order to gain self-regulation skills that enable the student to become an individual who can control his or her own learning in this period. The research is a mixed model, qualitative and quantitative research methods are used. While the universe of the research was formed in Istanbul, the samples of the research were Bayrampaşa, Bahçelievler, Zeytinburnu and Bakırköy districts. The Self-Regulated Instruction Self-Efficacy Scale and the Semi-structured Interview Form were used as data collection tools. As a result of the research, pre-school and primary school teachers' self - efficacy self - efficacy scale for pre-school and primary school teachers was found to be the total point average (X ̅= 4,29). When we look at the sub-dimensions, it is seen that the lowest average is related to Trainingof Metacognitive Skill.