Okul öncesi öğretmenlerinin stres düzeyleri ile öğrenmede öz düzenlemeyi destekleme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' stress levels and the levels of supporting self-regulation in learning
  1. Tez No: 815779
  2. Yazar: SONGÜL BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda öğrenmede öz düzenleme becerileri araştırmacıların ve eğitimcilerin ilgi odağı hâline gelmiştir. Yaşamın ilk yılları öğrenmede öz düzenleme becerilerinin kazanılmasında kritik bir öneme sahip olduğundan bu dönemde çocuklara bu becerilerini geliştirecek ortamlar sunulması gerekmektedir. Stresli bir öğretmenin yaratacağı olumsuz öğrenme atmosferi çocukların motivasyonlarını ve öğrenme süreçlerini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin stres düzeyleri ile öğrenmede öz düzenlemeyi destekleme düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma bağlamında oluşturulan problem soruları okul öncesi öğretmenlerinin mesleki kıdemlerine, mezun oldukları okul türüne ve sınıf mevcut durumlarına göre analizler yapılarak incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama metodu kullanılmıştır. Bu çalışma, MEB'e bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışmakta olan 175 öğretmenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırma kapsamında katılımcı öğretmenlerle ilgili değişkenleri incelenmek için demografik bilgi formu, Okul Öncesi Öğretmenler için Öğrenmede Öz Düzenlemeyi Destekleme Pratikleri Ölçeği ve A İş Stresi Ölçeği-20 kullanılmıştır. Öğretmenlerin kıdem durumu ve sınıf mevcuduna göre öğrenmede öz düzenlemeyi destekleme düzeylerine ilişkin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken eğitim durumu değişkenine göre lise ve ön lisans öğretmenlerin, lisans ve lisansüstü mezunu olan öğretmenlere göre sınıflarında öğrenmede öz düzenlemeyi daha fazla destekledikleri sonucu çıkmıştır. A İş Stresi Ölçeği-20'den aldıkları toplam puan ortalamaları göre öğretmenlerin mezun oldukları okul türüne ve sınıf mevcudu değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken 5 yıl ve altı öğretmenlerin 6 yıl ve üstü deneyime sahip öğretmenlere göre daha stresli oldukları tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda .13 değerine ulaşılmış, öğretmenlerin öğrenmede öz düzenlemeyi destekleme durumu ile öğretmen stres durumu arasında çok düşük düzeyde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, self regulated learning skills have become the focus of attention of researchers and educators. Since the first years of life have a critical importance in the acquisition of self-regulation skills in learning, children should be provided with environments that will develop these skills in this period. The negative learning atmosphere created by a stressful teacher can negatively affect children's motivation and learning processes. In this study, it was investigated whether there is a relationship between the stress levels of preschool teachers and their support for self-regulated learning. The problem questions created in the context of the study were analyzed according to the professional seniority of the preschool teachers, the type of school they graduated from and the current situation of the classroom. In the study, the relational survey method, one of the quantitative research methods, was used. This study was carried out with the participation of 175 teachers working in preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education. Within the scope of the research, demographic information form, Self-Regulation Supporting Practices in Learning Scale for Preschool Teachers and A Work Stress Scale-20 were used to examine the variables related to participating teachers. While there was no statistically significant difference in the level of support for self regulated learning according to teachers' seniority and class size, it was concluded that high school and associate degree teachers supported self-regulated learning in their classes more than teachers with undergraduate and graduate degrees according to the educational status variable. While there was no significant difference according to the type of school they graduated from and the class size variable, according to the total average scores they received from the A Work Stress Scale-20, it was determined that teachers with 5 years or less were more stressed than teachers with 6 years or more experience. As a result of the correlation analysis, the value of .13 was reached, and it was revealed that there was a very low level of relationship between teachers' support for self-regulated learning and teacher stress.