Okul öncesi öğretmenlerinin öğrenme-öğretme anlayışlarıyla öğrenmede öz düzenlemeyi destekleme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' learning-teaching conceptions and their level of supporting self-regulation in learning
  1. Tez No: 962111
  2. Yazar: MELTEM DUYGU SARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin öğretme ve öğrenme anlayışları ile çocukların öz düzenleme becerilerini destekleme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi doğrultusunda tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışma grubu, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel okullarda görev yapmakta olan 272 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde üç farklı araç kullanılmıştır: Kişisel Bilgi Formu, Öğretme ve Öğrenme Anlayışları Ölçeği ile Öğretmenlerin Öz Düzenlemeyi Destekleyici Uygulamaları Ölçeği. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 28.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın temel bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin öğretme ve öğrenme anlayışları ile öğrenmede öz düzenlemeyi destekleyici uygulamaları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle yapılandırmacı öğretim anlayışını benimseyen öğretmenlerin, öz düzenlemeyi destekleme düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yapılandırmacı anlayış, duygusal-motivasyonel düzenlemeden görev sürecine ve sonrası üstbilişsel düzenleme becerilerine kadar tüm alt boyutlarla pozitif ve anlamlı ilişkiler göstermektedir. Geleneksel anlayış ile genel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, öğretmenlerin öz düzenlemeyi destekleyici uygulamalarını yordamada yalnızca yapılandırmacı anlayışın anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde; mesleki kıdem, eğitim düzeyi, sınıf yaş grubu ve öğrenci sayısı gibi faktörlerin öz düzenlemeyi destekleyici uygulamalar ve öğretme-öğrenme anlayışları üzerinde büyük ölçüde etkili olmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, yapılandırmacı pedagojik yaklaşımın öz düzenleme becerilerini destekleyen sınıf içi uygulamaların temel belirleyicisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' beliefs about teaching and learning and their level of support for children's self-regulation skills.The research was designed in survey model in line with quantitative research method. The study group consisted of 272 preschool teachers working in private schools affiliated to the Ministry of National Education. Three different tools were used in the data collection process: Personal Information Form, Teaching and Learning Conceptions Scale and Teachers' Self-Regulation Supportive Practices Scale. The data obtained within the scope of the research were analysed through SPSS 28.0 package programme. The main findings of the study revealed that there were significant relationships between preschool teachers' teaching and learning conceptions and their practices supporting self-regulation in learning. In particular, it was found that teachers who adopted the constructivist teaching approach had higher levels of supporting self-regulation. Constructivist conception shows positive and significant relationships with all sub-dimensions from emotional-motivational regulation to metacognitive regulation skills during and after the task process. There is generally no meaningful relationship with traditional understanding. According to the regression analysis results, only constructivist conception had a significant effect in predicting teachers' self-regulation supportive practices. In terms of demographic variables, it was determined that factors such as, professional seniority, educational level, class age group and number of students did not have a significant effect on self-regulation supportive practices and teaching-learning conceptions. These findings show that constructivist pedagogical approach is the main determinant of classroom practices that support self-regulation skills.