Farelerde nodularinle indüklenen oksidatif stres üzerine tangeretinin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of tangeretine on nodularin-induced oxidative stress in mice
  1. Tez No: 516958
  2. Yazar: ZEYNEP CİHAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOCASARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma ile farelerde nodularinle (NOD) oluşturulan oksidatif hasara karşı tangeretinin (TAN) koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada kontrol, TAN, NOD ve TAN+NOD'un birlikte verildiği grup olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Her bir grupta 14 adet olmak üzere toplam 56 adet Balb/c Albino erkek fare kullanıldı. Farelere ad libitum pelet yem ve su verildi. Kontrol grubundaki farelere 7 gün süreyle periton içi (p.i) % 0,1 dimetilsülfoksit (DMSO) içeren % 0,9'luk NaCl verildi. Tangeretin tek başına 7 gün süreyle p.i 100 mg/kg/c.a./gün (% 0,1 DMSO içeren % 0,9'luk NaCl içinde çözdürülerek), NOD tek başına 7 gün süreyle p.i 15 µg/kg/c.a/gün (% 0,9'luk NaCl içinde çözdürülerek) dozlarında hayvanlara uygulandı. Tangeretin+NOD'in birlikte verildiği grupta bulunan farelere ise 3 gün süreyle 100 mg/kg c.a/gün TAN ve 4. günden itibaren TAN ile birlikte 15 µg/kg/c.a/gün NOD 10. güne kadar her gün p.i olarak uygulandı. Çalışma sonunda kan ve karaciğer örnekleri alındı. Serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST), eritrositlerde ve karaciğerde katalaz (CAT), glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeyleri ile serumda ve karaciğerde MDA ve SOD düzeyleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer örneklerinde histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeler yapıldı. Çalışmada NOD verilen grup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında serum AST ve ALT değerlerinde önemli düzeyde bir artış, TAN+NOD'un birlikte verildiği grupta ise, NOD'in tek başına verildiğinde artan AST ve ALT değerlerinde önemli düzeyde bir düşüş olduğu belirlendi. Kan ve karaciğer doku örneklerinde NOD verilen grup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında MDA miktarlarında önemli düzeyde bir artış; SOD, CAT ve GSH-Px enzimlerinin etkinliği ile GSH düzeylerinde ise önemli bir düşüş tespit edildi. Tangeretin+NOD'un birlikte verildiği grupta ise, NOD tek başına verildiğinde artan MDA miktarında önemli düzeyde bir düşüş; SOD, CAT ve GSH-Px enzimlerinin etkinliği ile GSH düzeylerinde ise önemli düzeyde bir artış belirlendi. Sonuç olarak NOD'un kan ve karaciğer dokularında lipid peroksidasyona ve antioksidan savunma sistemlerinde tükenmeye yol açtığı, NOD ile birlikte TAN verilmesinin oluşan lipid peroksidasyonu azalttığı ve antioksidan enzimler/sistemler üzerinde düzeltici etki gösterdiği tespit edildi. Ayrıca histopatolojik ve immunokimyasal incelemeler sonucunda da NOD'un karaciğerlerde belirgin şekilde patolojik lezyon oluşturduğu ancak TAN'ın bu lezyonları belirgin şekilde iyileştirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the protective effect of tangerine (TAN) against oxidative damage induced by nodularin (NOD) in mice. As control, TAN, NOD and TAN + NOD four groups were formed. A total of 56 Balb/c Albino male mice, 14 in each group, were used in the study. Ad libitum pellet feed and water were given to animals. As control, TAN, NOD and TAN + NOD four groups were formed. The mice in the control group received % 0.9 NaCl containing 0.1% dimethylsulfoxide (DMSO) intraperitoneally (p.i) for 7 days. 100 mg/kg b.w/day TAN p.i (dissolved in % 0.9 NaCl containing 0.1 % DMSO) and 15 µg/kg b.w/day NOD p.i (dissolved in % 0.9 NaCl) were given to animals in the TAN and NOD groups respectively for 7 days. Mice in the group TAN+NOD were administered 100 mg/kg b.w/day TAN p.i daily for up to 3 days and then 100 mg/kg b.w/day TAN+15 μg/kg b.w/day NOD were given together from day 4 to 10. Blood and liver samples were taken at the end of the study. In serum samples, alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase (AST), in erythrocytes and liver catalase (CAT), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels and in liver MDA and SOD levels were measured. Histopathological and immunohistochemical studies were also performed on liver samples. In the NOD-administered group compared with the control group, a significant increase in serum AST and ALT levels and in the TAN+NOD group compared to the group in which NOD was administered alone, a significant decrease in AST and ALT values were found. In blood and liver tissue samples, a significant increase in the amount of MDA and significant decrease in the activity of SOD, CAT and GSH-Px enzymes and GSH levels were determined in the NOD-administered group when compared to the control group. In the TAN+NOD group, a significant decrease in MDA levels and significant increase in the activity of SOD, CAT and GSH-Px and in GSH levels were determined compared to the NOD group. As a result, it was determined that NOD causes lipid peroxidation and depletion in antioxidant defense systems in blood and liver, and TAN administration with NOD reduces lipid peroxidation and has a corrective effect on antioxidant systems. Histopathological and immunohistochemical studies also revealed that NOD significantly causes pathological changes in the liver, but TAN significantly healed these lesions.