Doğumda algılanan destekleyici bakım ve memnuniyet düzeyi arasındaki ilişki
Correlation between women' s perspection on supportive care in childbirth and level of satisfaction
- Tez No: 516960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doğumda Algılanan Destekleyici Bakım ve Memnuniyet Düzeyi Arasındaki İlişki Amaç: Araştırmanın amacı, loğusaların doğumda algıladığı destekleyici bakım ve memnuniyet düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma Erzurum il merkezinde bulunan Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi Post-Partum servisinde, Şubat 2018-Eylül 2018 tarihleri arasında normal doğum yapmış olan 603 loğusa ile yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgileri içeren“anket formu”,“DVDBİKAÖ”ve“NADMDÖ”kullanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalama ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Loğusaların DVDBİKAÖ' den aldıkları toplam puan ortalamasının 118.28±12.80, NADMDÖ' den aldıkları toplam puan ortalaması ise 150.86±17.65 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Correlation Between Women' s Perspection on Supportive Care in Childbirth and Level of Satisfaction Aim: The purpose of this study is to investigate and compare the correlation between the post-partum women perceptives of supportive care in childbirth and level of satisfaction. Matherials and methods: This study was carried out in postpartum unite of Nenehatun hospital located in Erzurum province. This study conduted with 603 post-partum women who had given birth between Feburay to September 2018. Data were collected by“Survey Form”,“Nursing Support in Labor Questionnaire”and“The Scale for Measuring Maternal Satisfaction in Birth”. Percentage, distrubitions, mean and Pearson Correlation analysis were used to assess data. Results: It was determined that while“NSILQ”total score mean of post-partum women was 118.28±12.80, their“SMMSIB”total score mean was 150.86±17.65.