Artroskopik transosseoz sistemle rotator manşet onarımı yapılan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the clinical and radiological results of rotator cuff repaired with artoprocopic transosseosis system
  1. Tez No: 516966
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bizim çalışmamızdaki transosseoz tamir; mekanik stabiliteyle birlikte ayak izi yapışma yerinin daha iyi restore edilmesini, iyileşme için kontak alanını arttırılmasını sağlar.Rotator manşet tamirinde artroskopik transosseoz teknik uygulanan hastalarda iyi sonuçlar bildirilmiştir.Birkaç çalışmada ise hem anatomik hem de biyomekanik avantajları gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı yeni bir yöntem olan artroskopik transosseoz tamir uygulanan hastalardaki kısa dönem klinik ve radyolojik sonuçları ve belirleyici faktörleri gözler önüne sermek, etkinligini değerlendirmek, avantajları,zorlukları ve komplikasyonları konusunda literatüre katkıda bulunmaktı.
Özet (Çeviri)
In our study transosseous repair; provides better restoration of footprint adhesion with mechanical stability, increase contact area for recovery.Good results have been reported in patients who underwent arthroscopic transosseosis technique in rotator cuff repair.The aim of our study was to reveal the short-term clinical and radiological results and determinants of the patients who underwent arthroscopic transosseosis repair, to evaluate the efficacy, to contribute to the literature about its advantages, difficulties and complications.