Yabancı sermayeyi teşvik mevzuatının Türk Yabancılar Hukuku sistemi içindeki yeri ve rolü
Importance and role of the regislation on encouragement of foreign investment in the system of Turkish law of status of aliens
  1. Tez No: 51698
  2. Yazar: RİFAT ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
TÜRKÇE ÖZET Gelişmiş ülkelerin, sanayileri için gerekli hammaddeleri sağlamak üzere sömürgelerde ve gelişmemiş ülkelerde giriştikleri faaliyetler ilk sermaye hareketleridir. Milliyetçilik hareketleri, ülkelerin bağımsızlıklarını kazanmaları, sermayenin daha kârlı piyasalara girmek istemesi gibi nedenler, uluslararası sermaye hareketlerinin nitelik değiştirmesine neden olmuştur. Günümüzde yabancı sermaye, geri kalmış ve gelişmek isteyen ülkelerin tasarruf ve dış ticaret açıklarım kapayabilecek fınans kaynağı olması yanında, istihdamı, teknoloji ve bilgi transferini sağlama, ihracatı ve dövizi müsbet yönde etkileme gibi olumlu faktörleri içeren bir pakettir. Bu yüzden bir zamanlar sömürgeciliğin bir uzantısı olması nedeniyle ürkülen yabancı sermaye, artık, talep edilen, kendisine teşvikler tanınan bir kaynaktır. Yabancı sermaye, bir ülkenin karşılığını herhangi bir şekilde ödemek üzere başka ülke ekonomilerinden aldığı ve ekonomisine kısa vadede ekleyebildiği, ekonomik değeri olan maddî, gayri maddî değerlerden oluşan bir kaynak olarak tanımlanabilir. Bu tanım oldukça kapsamlı olup, konumuzu, yabancı sermayenin içleminde yer alan doğrudan özel sermaye transferleri oluşturmuştur. Yabancı sermaye Türkiye'ye ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu zamanında, kapitülasyonlar, 1838 Ticaret Anlaşması -ve aynı nitelikteki diğer anlaşmalar- ve son olarak Düyun-u Umumiye sayesinde gelmiş; ülkeyi adeta sömürge durumuna getirmiştir. Bunun etkisi 1954'e kadar sürmüştür. 1954'den sonra mevzuatta yapılan değişiklikler yabancı sermaye için cazip bir ortam oluşturmuşsa da, uygulama hukukî düzenlemelerle aynı paralelde olmamıştır. Yabancı sermayeyi teşvik mevzuatı Türk Yabancılar Hukuku sistemi içinde istisnaî hükümler içermektedir. İstisnaî nitelik, yabancı sermayenin, ülkeye gelmesini teşvik için sunulan birtakım kolaylıklardan kaynaklanmaktadır. 1980 sonrasında yabancı sermaye izinlerinde ve girişlerinde atılım denecek gelişmeler olmasına rağmen Türkiye, alabileceğinin çok altında bir meblâğ çekebilmektedir. Daha fazla yabancı sermaye çekebilmek için şunlar yapılmalıdır: - Her şeyden evvel siyasî, hukukî ve ekonomik istikrar sağlanmalıdır. -Yabancı sermayeyi teşvik mevzuatında aranan“ekonomik gelişmeye yararlı olma”şartı başvurularda dikkatli şekilde değerlendirilmeli; teşebbüs faaliyete geçtikten sonra bu şartın varlığı tekrar inceleme konusu yapılmamalıdır. - İrlanda örneğinde görüldüğü gibi IDA benzeri bir kuruluş organize edilmelidir. Bu görev birtakım değişiklikler ile YSGM'ye verilebilir. - Yabancı sermayenin ürkülen yanı, kârını transfer etmesidir. Bunu gerekçesiz olarak engellemek imkansız olmakla birlikte, aynı sonuca teşviklerle ulaşılabilir. - Yabancı sermayeyi teşvik mevzuatına göre yatırım yapacak kuruluşların taşınmaz edinmeleri mevcut mevzuata göre sınırlıdır. Yabancı gerçek ve tüzel kişilerin faaliyetleri ile ilgili taşınmazları iktisap etmeleri hususunda kolaylık sağlanmalıdır. - Türkiye, AB'ne tam üye olma arzusundadır. Bilindiği gibi AB, malların, kişilerin, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımını hedeflemektedir. Bu yüzden yabancı sermaye transferlerine ilişkin mevzuatın, tam üyelik sonrası için serbestleştirme yönünde şimdiden AB normlarıyla uyumlaştırılması da ayrı bir önem taşımaktadır. Uluslararası yatırımlara ilişkin iki ve çok taraflı anlaşmalar yabancı yatırımcı için bir güven teşkil etmektedir. Bu nedenle iki taraflı anlaşma sayısı artırılırken, MIGA ve ICSID'ın uygulanırlığı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
266 SUMMARY IN ENGLISH The study consists of three sections. In the first section the following conclusions are underlined: Foreign investments, in the world and in Turkey had emerged as a result of colonialism. Though at the very beginning, foreign investments did not regard the interests of the receiving country, today foreign entrepreneur and the receiving country has been considered on the similar footing being equal parties as against each other. Both parties have the opportunity to get the maximum interest from the relationship. In addition, foreign investment is welcomed in almost every country in the World and in Turkey owing to its positive effects on the development of countries. In the second section, foreign investment is studied from the view point of Turkish Law and the following conclusions are emphasized: At the first instance it is worth mentioning that, both for the foreign and local capital investments, to establish political, economic, especially legal stability and certainty in a country is a must. For the investments made in the type of joint venture and consortium, except portfolio investments, it is not possible to invoke the legislation on encouragement of foreign investment (capital) unless these investments are organized as joint stock companies or limited companies. The criterion of usefulness to economic development required in the Turkish legislation on encouragement of foreign investment (capital) should be assessed carefully at the time of application; the existence of this requirement should not be made subject to any latest inquiry after the enterprise commence its activities. Structure and duties of YSGM should be widened as it is in Ireland. YSGM should establish at least a branch in every region of Turkey and a representation in the capital-rich foreign countries. Officials employed at these representations should be responsable for the search of new enterpreneurj tending to invest in Turkey. The permission procedure for the aliens who will be employed at the investing in compliance with the legislation on encouragement of foreign investment should be simplified. Working permission obtained from YSGM should substitute the working and residence permit. Right to title to immovable property for enterprises that will make investments within the framework of the legislation on encouragement of foreign investment is limited according to the current legislation. Aliens' (both real and legal persons) right to acquire immovables in their activity fields should be simplified.267 In Turkish Law, the requirements of title to immovable property for those of the companies having foreign capital who had acquired legal entity in Turkey and who have their centre of adrnimstration in Turkey are similar to those of local companies. These faculties should be recognized also to foreign companies having foreign capital. Incentives should be granted to companies which wouldn't transfer their profits abroad, provided that they employ that amount for new investments in Turkey. For instance, taxes collected from these enterprises could be partially reimbursed to them. A similar incentive should also be recognized to investors who at first their profit into movable property in Turkey and then transfer abroad. In the third and the final the following conclusions are worth to be stressed here: Bilateral and multilateral agreements are elements of confidence and safety for foreign investors. Hence, more bilateral agreements should be concluded, while the MIGA and ICSID agreements should be accorded effective implementation. Though Turkey's liberalization policy as to foreign capital is developing positively, mis progress should also be enhanced with the aim of realizing harmonization of Turkish policies and legal system with those of the EC, in order to bring Turkey closer to her important goal, that is a full membership to the European Union.