PKK terör örgütünün siyasallaşma süreci ve KCK
PKK terrorist organization of politicization process and KCK
- Tez No: 517014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Terör ve terörizm sözcüklerinin anlamlarının bilinmesi ve açıklanması, bu kavramların ilerleyen zamanlarda geçirmiş olduğu aşamaları ve günümüzde bu kavramların hangi somut olgulara büründüğünü görmemize imkân sağlamasında önem teşkil etmektedir. Bu kavramların bilinmesi ülkemizde etkinliğini sürdüren terör örgütlerinin ve başta Pkk (Partiye Karkaren Kürdistan-Kürdistan İşçi Partisi) terör örgütünün ne amaçla hareket ettiğinin, ideolojisinin, ülkemiz aleyhine hangi faaliyetlerde bulunacağının önceden tahmin edilmesinde ve örgütle etkin mücadelede önemli bir yer tutmaktadır. Pkk terör örgütü günümüzde yabancı devletlerinin de desteği ile ülkemizde ve uluslararası siyasi arenada söz sahibi olabilmek için faaliyetlerinde yeni strateji belirleyerek siyasallaşma çabası içerisine girmişlerdir. Tüm bu çabaları doğrultusunda örgütün kurulduğu tarihten günümüze kadar gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler ve siyasallaşma yolunda attıkları adımlar yapılan bu çalışmanın özünü meydana getirmektedir.Ülkemizin geçmişten günümüze kadar sorunu olan terör örgütünün kuruluşu, ideolojisi, stratejisi ve siyasallaşma yolunda atmış oldukları adımlar ayrıntılı bir şekilde çalışmada yer almıştır. Örgütün siyasallaşma faaliyetleri doğrultusunda yapmış oldukları kongreler, konferanslar ve kurmaya çalıştıkları siyasi partilerin ayrıntılı bir şekilde çalışmada yer alması yapılan çalışmanın değerini arttırmıştır.“Pkk Terör Örgütünün Siyasallaşma Süreci Ve KCK”isimli bu çalışmada örgütün kuruluşundan bugüne kadar geçen sürede sadece kırsal alan faaliyetlerinde bulunmadığı, özellikle günümüzde demokrasi ve halk sözcüklerini kullanarak siyasete ağırlık vererek kendilerine ait bir alternatif devlet kurma hayali peşinde oldukları konusu farklı yönleriyle ele alınarak sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowing and explaining the meanings of the words Terror and Terrorism are important in the way that these concepts have been passed on and the possibility of not seeing what concrete phenomena these concepts are nowadays. These concepts have an important place in the effective struggle against the terrorist organizations and the PKK (Party Karkaren Kurdistan-Kurdistan Workers' Party) terrorist organization which is continuing its activity in our country and for what purpose the terrorist ideology is going to be against our country. Today, with the support of foreign countries, the PKK terrorist organization has made a struggle for politics by setting a new strategy in order to have a say in our country and international political arena. All of these efforts, along with the day-to-day activities of establishing associations and the steps they have made towards politicization, have brought the nature of this work The steps taken by the Pkk Terrorist Organization, which is the problem of our country from day to day, to the establishment, ideology, strategy and politicization took place in detail. Congress had been done in accordance with the politicization of the organization's activities, take part in a thorough study of the political parties are working to establish and conferences has increased the value of the work performed“PKK Terrorist Organization of Politicization Process And KCK”is that there's only rural activities in the period until today the establishment of the organizations in this study, especially nowadays democracy and the public emphasis on politics using the word submission by considering an alternative to state-building imaginary subjects that they are pursuing the different aspects will be theirs intended.