Adana ilinde içilen içme sularının alüminyum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of aluminum levels of drinking waters in Adana Province
  1. Tez No: 517013
  2. Yazar: MEHMET MİKTAT DOĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada Adana ilindeki içme suyu dağıtım sistemlerindeki metal ve plastik borulardan gelen içme sularının alüminyum içeriklerinin farklı olup olmadıklarının tespiti, içme sularının alüminyum, pH ve iletkenlik değerlerinin dünya ve ülkemiz standartlarına uygun olup olmadığının tespiti, ayrıca suların pH'sı ile sulardaki alüminyum arasında ilişki olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. Araştırma için Çatalan Barajı'ndan 1 adet, Çatalan Barajı'nın içme sularına kaynaklık ettiği Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde belirlenen 40'ı metal boru, 40'ı plastik boru kaynaklı içme sularından olmak üzere 80 adet ve doğal kaynak sularından 3 adet olmak üzere toplamda 84 adet numune toplanmıştır. Suların pH ve iletkenlikleri elektrot tutuculu çift kanallı laboratuvar tipi dijital multimetre ile, alüminyum içerikleri ICP-MS cihazı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre toplanan tüm numunelerin pH, iletkenlik ve alüminyum değerleri ulusal ve uluslararası standartlara uygun çıkmıştır. Şebeke ve doğal kaynak sularının pH değerleri sırasıyla 7,92±0,15 ve 7,88±0,29 olarak tespit edilmiştir. Şebekeye su sağlayan ana barajdan alınan numunede alüminyum tespit edilmemiştir. Buna karşın metal borulardan alınan su örneklerindeki alüminyum 2,43+1,86 μg/L iken plastik borulardan alınan numunelede alüminyum tespit edilmemiştir. Bu durum metal borulardan içme sularına alüminyum geçtiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of aluminum contents of drinking water from metal and plastic pipes in drinking water distribution systems, pH and conductivity values of drinking water and also the relationship between pH and aluminum content of the water in Adana province was aimed. For the research, totally 84 were analyzed of which; 80 samples from plastic and metal pipes of Çukurova, Seyhan, Yüreğir and Sarıçam districts 3 samples from natural spring water and 1 sample from Çatalan Dam. The pH and conductivities of the waters were analyzed by electrode-holding dual-channel laboratory type digital multimeter, aluminum contents were analyzed by ICP-MS. According to the analysis results, the pH, conductivity and aluminum values of all samples collected comply with the national and international standards. The pH values of mains and natural spring waters were 7.92 ± 0.15 and 7.88 ± 0.29, respectively. Aluminum is not detected in the sample taken from the main dam providing water to the network. On the other hand, the mean aluminum content in the water samples taken from the metal pipes was 2.43+1.86 μg/L, while the mean aluminum content in the samples taken from the plastic pipes was 0 μg/L. This indicates that aluminum is passing through drinking water from metal pipes.