Sürdürülebilirlik için sertifikalandırma: Şereflikoçhisar aile yaşam merkezi binasının yeni binalar için LEED BD+C kapsamında değerlendirilmesi
Certification for sustainability: investigation of Sereflikoçhisar family living center within the context of new construction for LEED (BD+C) criteria
  1. Tez No: 517018
  2. Yazar: FATMA HANDAN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının temel bileşenlerinden olan“sürdürülebilir çevre”konusu, sürdürülebilir mimarlık alanındaki çalışmalara yön vermektedir. Yapılı çevrelerin, enerji kaynaklarını %40'ın üzerinde bir oranda tüketiyor olması, özellikle mimari tasarımdan başlayarak, yapının tüm aşamalarında çevreye duyarlı yaklaşımların benimsenmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu bağlamda enerji, su, arazi kullanımı, yerleşimden kaynaklı çevresel etkiler, yapı malzemeleri ve kullanıcı konforu gibi başlıklar bu yaklaşımların kapsamını oluşturmaktadır. Binaların, söz konusu başlıklar ışığında çevresel sürdürülebilirliği sağlayabilecek nitelikte projelendirilebilmesi, ekolojik/yeşil/sürdürülebilir bina yaklaşımlarını gündeme getirirken; bir binanın hangi ölçüde çevreye ve insana duyarlı olduğunun, dolayısıyla sürdürülebilirliğinin“ölçülebilirliği”yeşil bina değerlendirme/sertifikalandırma sistemlerini ortaya çıkarmıştır. Tüm dünyada teşvik edilen ve oldukça yaygın olarak kullanılan bu sistemlerin, Türkiye'deki durumu çalışmanın bir diğer ayağını oluşturmaktadır. Son yıllarda ülkemizde yeşil bina sertifikası alan binaların sayısının arttığı gözlemlense de, kamu tarafından üretilen projelerde, bu kapsamda tasarlanıp inşa edilerek sertifikalandırılmış pek az sayıda örnek bulunmaktadır. Bu bağlamda, yerel yönetimler tarafından, gerekli“mevzuat ve yönetmeliklere uygun olarak tasarlanmış kamu binalarının”sürdürülebilir bina elde etmek amacıyla oluşturulmuş sertifika sistemlerinden birine göre değerlendirilmesi çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Örnek çalışma olarak seçilen Ankara Büyükşehir Belediyesi Şereflikoçhisar Aile Yaşam Merkezi projesinin LEED (BD+C) kapsamında değerlendirilmesi sonucunda ülkemizdeki mevzuat ve yönetmeliklere hangi konu başlıklarının eklenmesiyle daha sürdürülebilir çevreler için yapı yapma olanağı elde edebileceği sorgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ile, sertifikalı mimarilerle“sürdürülebilir çevre”farkındalığının arttırılması ve ileride yapılacak projelerinin çevreci özellikte olmalarının teşvik edilmesine katkı sağlayacak bir çalışmanın oluşturulması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilir mimarlık, yeşil bina, sertifika sistemleri, LEED, Şereflikoçhisar Aile Yaşam Merkezi
Özet (Çeviri)
Sustainable environment as one of the components of sustainable developments, leads to studies about sustainable architecture. As 40% amount of energy resources are consumed by built environment, it is required to be responsive approach for the environment especially starting from architectural design to the whole process of the building. In this concept, energy, water and landuse, environmental effect caused by settlement, building materials and comfort of occupants and alike headlines constitute scope of approaches. Designing of building with this headlines brings ecological, green, sustainable building approaches on the agenda. A building can be measured about which in grade it be sensitive to environment and human, measuring sustainability of building unveils green building evaluation/certification systems. In other part of this thesis, these systems that are encouraged and quite used commonly in the whole world with how these systems are used in Turkey are mentioned. It is observed that green certified buildings numbers increase in recent years. On the other hand, there are very few examples of publicly-produced projects that have been designed, constructed and certified in this context. So, it is the focus of this work to assess the public buildings, designed in accordance with the necessary legislation and regulations, by the local authorities according to one of the certification systems established for the purpose of obtaining sustainable buildings. As a result of evaluation of the selected Ankara Metropolitan Municipality Şereflikoçhisar Family Life Center project under LEED (BD + C), it has been questioned whether the legislation and regulations in our country will be able to construct buildings for more sustainable environments by adding the subject headings. As the results of the work, in the study, it is aimed to help raise the awareness of“sustainable environment”with certified architects and encourage environmentalist features of future projects. Key Words : Sustainable architecture, green building, certificate systems, LEED, Şereflikoçhisar Family Living Center