Doğantepe Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 0-6 yaş çocuğu olan annelerin çocuklarının boy ve kilolarını algılama durumlarının değerlendirilmesi
Assesment of children's height and weight perception of mother with 0 – 6 year old children registered in Dogantepe Training Family Health Center
  1. Tez No: 517070
  2. Yazar: DURDU EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Doğantepe Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 0-6 yaş arası çocuğu olan annelerin çocuklarına ait boy, kilo ve vücut algılarını değerlendirmek, vücut algısına etkili olabilecek muhtemel faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.01.2018-25.05.2018 tarihleri arasında Doğantepe Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 0-6 yaş aralığında çocuğu bulunan ve ankete katılmayı kabul eden anneler ile yapılmıştır. Kayıtlı 192 anneden 10 kişiye ulaşılamadı, 9 kişi çalışmaya katılmayı kabul etmedi,12 kişi gelemedi, bir kişi ise Türkçe bilmediği için iletişim kurulamadı. Toplam 32 anne çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 160 anne dahil edilerek hedef popülasyonun %83,3'üne ulaşılmış oldu. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri, kendisi ve çocuğuna ait fiziksel özellikleri ve bunları nasıl algıladığını sorgulayan, tarafımızca hazırlanan 22 soruluk bir anket ile Sürekli Anksiyete Ölçeği ve Vücut Algısı Ölçeği uygulandı. Anket yüz yüze görüşme esnasında doldurularak uygulandı. Ayrıca ankete katılan annelerin boy, kilo, bel ve kalça çevreleri ile en küçük çocuklarına ait boy ve kilo değerleri görüşme sonunda ölçülerek kaydedildi, persentil değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the height, weight and body perception of mothers with children aged 0-6 registered Doğantepe Training Family Health Center and to determine possible factors that might affect the perception of the body. Materials and Methods: Our study was conducted with mothers who had children between 0-6 years of age and who accepted to participate in the survey between 01.01.2018-25.05.2018 in Doğantepe Training Family Health Center. Of the 192 registered mothers, 10 could not be reached, 9 did not agree to participate, 12 could not come, and a person could not communicate because he did not speak Turkish. A total of 32 mothers were excluded from the study. The study included 160 mothers and reached 83.3% of the target population. Trait Anxiety Scale and Body-Cathexis Scale, with a 22-item questionnaire which was prepared by us and questioned their sociodemographic characteristics, their physical characteristics and how they perceived them, were applied to the participants who agreed to participate in the study. The questionnaire was completed and applied during the interview. In addition, height, weight, waist and hip circumference of mothers and height and weight values of the youngest child of the surveyed mothers were measured at the end of the interview and percentile values were calculated.