Anestezistlerin bariatrik cerrahide ameliyat sonrası hızlandırılmış iyileşme (eras protokolü)uygulamalarıyla ilgili farkındalığının araştırılması
  1. Tez No: 517069
  2. Yazar: ELA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ERGEN, YRD. DOÇ. DR. NİHAL GÖKBULUT ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ Çalışmamızın amacı, bariatrik cerrahide optimum perioperatif bakım ile ilgili kanıta dayalı gelişmiş perioperatif protokol unsurları içeren ERAS protokolünün farkındalığını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Anesteziyoloji Kliniği asistan ve uzmanlarına yönelik anket klinik araştırma çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmamıza Ankara Numune Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniği asistan ve uzmanlarının yanında, Türkiye Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği'nin katkılarıyla birçok farklı üniversite ve eğitim araştırma hastanesindeki anestezi uzman ve asistanları da katılmıştır. Anketimizi toplam 245 anestezi doktoru doldurmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM The purpose of our study is to research the awareness about the ERAS protocol which includes factors about optimum perioperative care in bariatric surgery, based on the evidence of advanced perioperative protocols. MATERIAL AND METHOD A survey is planned as a clinical research aimed at assistants and experts at Ankara Numune Health Applications and Research Center Anesthesiology Clinic. Besides Ankara Numune Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic assistants and experts, many different universities and the anesthesia assistants and experts at Education Research Hospital joined our study with the help of Turkish Anesthesiology and Reanimation Association. Our survey was taken by two hundred and forty five (245) anesthesia doctors.