Süperior oblik kas full tendon ilerletilmesi erken dönem cerrahi sonuçları
Superior oblique muscle full tendon advancement surgery early results
  1. Tez No: 517110
  2. Yazar: BURÇİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DURANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÜOKF'inde süperior oblik full tendon ilerletme cerrahisi uygulanan olguların erken dönem sonuçlarını değerlendirmek amacıyla 13 olgunun 16 gözüne ait kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Çalışma kapsamına alınan on üç olgunun yedisi kadın (% 53,8), altısı erkek (% 46,2) idi. Olguların yaşları yıl olarak incelendiğinde ise dört kişinin (%30.8) 0-6yaş arası, altı kişinin 6-12yaş arası (%46.2), üç kişinin ise (%23.1) 12yaş üstü olduğu görüldü. Olguların ikisinde (%15.4) edinsel, on birininde (%84.6) konjenital süperior oblik kas felci izlendi. Çalışmaya alınan on üç olgunun dördünde (%30.8) sağ gözde, altısında(%46.2) sol gözde, üçünde (%23.1) ise her iki gözde süperior oblik kas felci tespit edildi. Bizim çalışmamızda cerrahi yöntem olarak süperior oblik kas full tendon ilerletilmesi seçilmiştir. Olguların tümü aynı cerrah tarafından ve genel anestezi altında opere edildi. Olguların ameliyat sonrası takip süresi üç ay idi.Başarı kriteri olarak primer pozisyonda kayma ve anormal baş pozisyonunun düzelmesi, diplopinin kaybolması, AOK hiperfonksiyonu ve ÜOK hipofonksiyonunun düzeltilmesi kabul edildi. Primer pozisyonda tespit edilen kayma miktarı preoperatif dönemde ortalama 18.44Δ (±10.119) iken, postoperatif dönemde olguların tümünde primer pozisyonda kaymanın kaybolduğu gözlendi. On üç olgunun on ikisinde (%92.3) operasyon öncesinde görülen anormal baş pozisyonunun postoperatif olarak tamamen düzeldiği izlendi. Preoperatif olarak iki olguda (%15.4) gözlenen diplopinin postoperatif dönemde çözüldüğü izlendi. Ameliyat öncesi alt oblik kas hiperfonksiyonu ortalama +4±0.632 (+3,+5) olup ameliyat sonrasında dört gözde +1 düzeyinde devam ediyordu ve ortalama +0.25± 0.447 (0-,+1) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The records of 16 eyes of 13 patients were retrospectively reviewed in order to evaluate the early outcomes of patients with superior oblique muscle full tendon advancement surgery in superior oblique muscle palsy. Seven of the thirteen cases were female (53.8%) and six were male (46.2%). When the ages of the cases were examined in years, it was seen that four (30.8%) were between 0-6 years of age, six were between 6-12 years (46.2%), and three (23.1%) were 12 years or older. Congenital superior oblique muscle was observed in eleven of the cases (84.6%) and two of the cases were acquired (%15.4). Superior oblique muscle palsy was detected in the four eyes of the thirteen subjects in the right eye (30.8%) and six of them were in the left eye (46.2%), and in three of them were bilateral (23.1%). In our study, superior oblique muscle full tendon advancement was chosen as the surgical method. All cases were performed by the same surgeon and under general anesthesia. The follow-up period of the cases was three months. Success was defined as a shift in the primary position and improvement of the abnormal head position, loss of diplopia, correction of inferior oblique muscle hyperfunction and superior oblique muscle hypofunction. While the amount of deviation detected in the primary position was 18.44Δ (± 10.119) in the preoperative period, it was observed that the deviation of all the cases were lost in the primary position at the postoperative period. Twelve of the thirteen patients (92.3%) had abnormal head position preoperatively, which was completely restored postoperatively. Preoperatively diplopia observed in two cases (15.4%) was observed to be resolved postoperatively. Preoperatively inferior oblique muscle hyperfunction was + 4 ± 0.632 (+ 3, + 5) on average and was maintained at +1 level in four eyes postoperatively and was measured as mean + 0.25 ± 0.447 (0- + 1).