Şaşılık cerrahisi sonrası retina ve koroidde yapısal ve mikrovasküler değişimler
Structural and microvascular changes in the retina and choroid after strabismus surgery
- Tez No: 718310
- Danışmanlar: UZMAN HATİCE BİLGE ARAZ ERŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Şaşılık cerrahisi sonrasında retina ve koroiddeki yapısal ve mikrovasküler değişimleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2020 ile Aralık 2021 tarihleri arasında şaşılık cerrahisi geçiren 44 hastanın 44 gözü dahil edildi. Dokuz (%20) hastaya horizontal 1 kas cerrahisi (H1 Kas), 27 (%61) hastaya horizontal 2 kas cerrahisi (H2 Kas) ve 8 (%18) hastaya alt oblik kas anteriorizasyon cerrahisi (O1 Kas) uygulandı. Hastalara ameliyat öncesinde ve sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda; optik koherens tomografi anjiografi çekimleri yapıldı. Bulgular: Dış retina kan akımı, H2 Kas ve O1 Kas cerrahilerinde ameliyat sonrası 1. gün diğer dönemlerden anlamlı olarak yüksekken, H1 Kas cerrahisinde dönemler arası anlamlı bir fark izlenmedi (p=,007). Koryokapillaris kan akımı ameliyat sonrası 1. gün ve 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the structural and microvascular changes in the retina and choroid after strabismus surgery. Materials and Methods: The 44 eyes of the 44 patients who underwent strabismus surgery between August 2020 and December 2021 were included in this study. Horizontal 1 muscle surgery (H1 Muscle) was performed on 9 (20%) patients, horizontal 2 muscle surgery (H2 Muscle) on 27 (61%) patients, and lastly, inferior oblique muscle anteriorization surgery (O1 Muscle) on 8 (18%) patients. Preoperative and 1st day, 1st week, 1st month and 3rd month of postoperative optical coherence tomography angiography scan was performed on patients. Results: The outer retinal blood flow was significantly higher on the 1st postoperative day in H2 Muscle and O1 Muscle surgeries, but there was no significant difference observed between periods in H1 muscle surgery. (p=.007).