Investigation of the effect of nanoparticles on adhesion of single lap joints in composites
Kompozitlerdeki tek bindirmeli yapıştırma bağlantılarında nano parçacıkların etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 517124
  2. Yazar: BILAL FAAEK AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fiberle güçlendirilmiş polimer yapısal bileşenlerin yapıştırılma bağlantıları, yüksek mukavemet ve yüksek sertlik-ağırlık oranları, iyi yorulma ve korozyon direnci ve yüksek darbe enerji emme kapasitesi olmak üzere, bunların hepsinin mekanik tutturucularla karşılaştırıldığında daha verimli olmasını sağlayan çok sayıda avantaj sunar. Dolgu maddeleri, hibrit eklemler ve yardımcı kür eklemleri gibi yapıştırma bağlantılarını güçlendirmek için birçok teknik kullanılmaktadır. Çalışmaların büyük çoğunluğu, teknik ve ekonomik nedenlerle dolgu malzemelerini kullanmaya odaklanmıştır. Bu çalışmada, epoksi reçinesini güçlendirmek için üç tip Nano dolgu maddesi (Nano-kil, Nano-silis ve Nano-grafen) kullanılmıştır. Epoksi ağırlığına göre içeriğine; kil, silika ve grafen sırasıyla 1, 2, 3 ve 5%, 1, 2 ve 3% ve 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 ve 0.5% oranlarında eklenmiştir. Ticari olarak üretilen cam elyaf takviyeli polimer plakalar yapışma yüzeyi olarak kullanıldı. Lap makaslama testi ve 3 nokta bükme testinden elde edilen deneysel sonuçlar, üç tip Nano dolgu maddesinin yapışma gücünü olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Kesme ve eğilme mukavemetinde en yüksek gelişme, sırasıyla,% 145 ve % 100 olarak grafen parçacıkları ilave edilerek elde edildi. Nano-parçacık eklenmesiyle yapıştırma mukavemeti arttıkça, saf epoksili yapıtırıcıya göre kırılma modunun değiştiriği görülmüştür. Grafen parçacıkları ile hazırlanan numunlerin kırılma yüzeylerinde en önemli kırılma modu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesively bonded joints of fiber-reinforced polymer structural components offer numerous advantages, including high strength and high stiffness-to-weight ratios, good fatigue and corrosion resistance, and high-energy absorption capacity, all of which make them more efficient compared to mechanical fasteners. Many techniques have been used to strengthen ABJs such as use of fillers, hybrid joints, and co-cured joints. The vast majority of studies have been focused on using filler materials for technical and economical reasons. In this study, three types of Nano-fillers (Nano-clay, Nano-silica and Nano-graphene) were used to reinforce epoxy resin. Based on weight content of epoxy; clay, silica, and graphene were added by (1, 2, 3, and 5 %), (1, 2, and 3 %), and (0.1, 0.2, 0.3, 0.4, and 0.5 %), respectively. Glass fiber reinforced polymer plates produced commercially were used as adherends. The experimental results obtained from lap shear test and 3-point bending test, have demonstrated that the three types of Nano-fillers positively affected the joint strength. The highest improvement in shear and flexural strength was obtained by adding graphene particles as 145% and 100%, respectively. As the joint strength increased with the Nano-particle inclusion, the adhesive failure mode of the neat epoxy joints was changing to more and more progressive mode. The most important failure mode was observed in the fracture surfaces of the joints prepared with graphene particles.