II. Dünya Savaşı'nda alınan olağanüstü ekonomik kararlar ve Türk kamuoyu
Extraordinary ekonomic decisions taken during World War II and Turkish public opinion
  1. Tez No: 517134
  2. Yazar: ERTAN DİLEKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yeni Türk devleti siyasi bağımsızlığını kazandıktan sonra ekonomik bağımsızlığın sağlanması içinde tüm imkanlarını kullanarak milli bir ekonomi ortaya çıkartmıştı. Ülkenin refah düzeyini artırmak adına ciddi çalışmalar yapılmış, farklı iktisat politikalarından yararlanılmıştı. İkinci Dünya Savaşı öncesindeki gelişmeler ülkenin iktisat politikalarını olumsuz etkilemiş ve sanayi yatırımlarının durma noktasına gelmesine neden olmuştu. İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile birlikte bütün Dünya'da siyasi ekonomik ve toplumsal durağanlık sona ermiş, dünya hızlı bir değişime uğramıştı. Türkiye'de bu değişimden payına düşeni almış ülkedeki ekonomik eksiklikler toplum yapısını da olumsuz etkilemişti. Gerek iktisadi açıdan oluşan olumsuz şartlar gerekse bu şartların ortaya çıkardığı toplumsal aksaklıklar dönemin hükümetlerini çeşitli önlemler almaya itti. Ülkenin kaynakları ekonomik kalkınmadan ziyade savunma giderlerine yöneltilmişti. Dönemin yöneticileri milli korunma kanunu ile ekonomiye müdahalede bulunmuş; varlık vergisi ile hem bütçeye ek gelir sağlamak hem de toplumsal yaşamı düzenlemek istemiş; toprak mahsulleri vergisiyle de bir gelir kaynağı oluşturmaya çalışmıştı. Bütün bu uygulamalar ortaya çıktıkları dönemin kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılanırken, bir zorunluluk olarak düşünülürken, toplumun bazı kesimlerinin mağduriyet yaşamalarına da neden olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bu uygulamalar mağduriyet yaşayan grupluların varlığı nedeniyle günümüze kadar eleştirilmişler, ancak dönemin koşulları açısından da gerekli görülmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
After gaining the political independence, The New Turkish State created national economy by putting forth its all possibilities to provide economic independence. In order to improve the welfare level of the country, serious studies were carried out and different economic policies were utilized. The developments before the Second World War had negatively affected the economic policies of the country and caused the industrial investments to come to a halt. With the beginning of the Second World War the political, economic and social inactivity in the whole world has come to an end, the world has undergone a rapid change. Turkey also had its share from this change and economic deficiencies affect the society's structure adversely. Both the negative conditions from economical perspective and the social problems caused by them forced the government to take various precautions.The resources of the country transferred to defence expenses rather than economic development. Rulers in this period intervened the economy with National Protection Law. With Wealth Tax, they wanted both to provide additional income to the budget and to organize the social life.They also wanted to create income with grain tax. While all these regulations were welcomed and considered as an obligation by public in the period of enactment, they caused unjust treatment in some parts of society.The regulations of second world war period have been criticised until now because of existence of unjust treatment, however, they were considered as necessity in the conditions of that period.