Uluslararası tahvil piyasaları ve Türkiye'nin yeri
International bond markets and place of Turkey
  1. Tez No: 52867
  2. Yazar: RACİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Ekonomik gelişmenin önündeki en büyük engel yeterli kaynakların olmamasıdır. Gelişmiş ya da gelişmekte olan bütün ülkeler için bu sorun geçerlidir. Dış finansman, kaynak sorununun aşılması bakımından özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşısına önemli bir alternatif olarak çıkmaktadır. Tasarruf yetersizliği, dış ticaret açığı gibi konular kaynak sorununun aşılmasını güçleştirmektedir. Değişik kalkınma teorilerinde de dış finansman sorunu ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında dış borçlanmanın önemi vurgulanmıştır. Son yıllarda uluslararası tahvil piyasaları dış finansman sağlanmasında en önemli kaynaklardan birisi olmuştur. Türkiye'nin dış borçları içinde de uluslararası tahvil piyasalarının payı artmaktadır. Uluslararası tahvil piyasalarının ortaya çıkışı oldukça eskiye götürülebilir. Ancak asıl gelişme 19 yy.da başlamış ve II. Dünya savaşından itibaren hızla gelişmiştir. Son onbeş yılda ise olağanüstü rakamlara ulaşmıştır. Tahvillerin önemli özellikleri vardır. Bunların bilinmesi gereklidir. Ayrıca piyasa ile ilgili önemli riskler sözkonusudur. Tahvillerin önemli unsurlarından birisi de getirilerin hesaplanması ve fiyatlandırmadır. Birincil ve gelişmiş bir ikincil piyasa vardır ve yoğun teknoloji kullanılmaktadır. Türkiye uluslararası tahvil piyasalarıyla 1985 yılında tanışmıştır. Bu piyasalardan borçlanma 1988-91, 1992-93, 1994 ve sonrası dönem olarak incelenebilir. Türkiyenin dış borçlanması içinde JPY en büyük oranı oluştururken, DM ikinci, USD ise üçüncüdür. Tahvil piyasalarından yapılan borçlanmalar vade, geri ödeme ve faiz açısından birtakım avantajlar getirmektedir. Türkiye ile aynı ratinge sahip ülkelerle borçlanmalar açısından farklılıklar mevcuttur. Dış borçlanmada en önemli sorun bu borçların yönetimi sorunudur. Borç yönetimi, bütün borç ve alacakların birlikte idare edildiği kapsamlı bir yöntemle olmalıdır. Borçların döviz kompozisyonundan ve faiz yapısından kaynaklanan önemli riskler sözkonusudur. Alınan borçlann nasıl kullanıldığı, kaynakların rasyonel olarak kullanılması da temel sorundur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main obstacle to economic development is the lack of sufficient resources. This problem exists both for developed and developing countries. Foreign resources emerge as a very important alternative especially for developing countries to overcome this problem. Deficit in savings and foreign trade makes it difficult to solve this problem. Importance of foreign resources in general and for the development of developing countries has been emphasized by most of the development theories. International bond markets have become one of the most important source of foreign debts during last years. The share of debts from this market in Turkey's total debts has been increasing. The emergence of international bond market can be traced back to old times. However main development began in 19 cc. and gained momentum after World War II. The market has enlarged to a great extent in the last fifteen years. Bonds as investment and debt instrument have very specific characteristics. There are many risks involved in bonds which must be known very well. Among the important features of the bonds are calculation of returns and pricing of them. There are very big primary and secondary markets in which intensive technology has been used. Turkey has first entered in this market in 1985. Turkey's performance in the market can be analysed in three periods: 1988-91, 1992-93, 1994 and after. Regarding the currency composition, the highest rate belongs to JPY, second to DEM and the third to USD. Financing from this market brings about some advantages as regard to maturity, repayment and interest. There are differences between Turkey and countries which have same ratings regarding market performance. The most important problem for foreign debts is the management of them. Debt management must be in a way that brings together the management of both assets and liabilities in a comprehensive manner. There are some risks resulting from the currency composition and interest structure of the debts. Whether these resources have been used rationally or not should be the main problem to be dealt with.